Usługi branży budowlanej Zakupy

Wszystko co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych

Odmiennie od mieszkańców Skandynawii, Polacy przywykli do zasłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, ale także pomaga to regulować ilość światła docierających do mieszkania. Tradycyjnie do zasłaniania okien używa się firanek i zasłon, ale w ostatnich latach decydujemy się na rolety wewnętrzne, które zakładamy na okna.

Jakie rolety wewnętrzne dostaniemy w sklepach?

W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępny jest szeroki wybór różnych typów rolet: zaciemniających, rzymskich, okiennych i ściennych. W wielu z nich dostaniemy również wszelkie niezbędne dodatki, czyli karnisze metalowe, wsporniki sufitowe i ścienne, rozety oraz kółka z żabkami. W jednym miejscu będziemy mogli skompletować cały zestaw konieczny do założenia rolet. Natomiast to, jakie rolety wybierzemy, będzie zależało od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, by robić zakupy z głową. Na przykład, rolety rzymskie ładnie wyglądają na niedużych oknach, ale nie poleca się ich osobom cierpiącym na alergię. Na takich roletach dość łatwo osiadają drobinki kurzu, gdyż produkowane są one z tkanin firanowych i zasłonowych.

Rolety dzień i noc – promienie słoneczne pod kontrolą

Do kontroli nad dopływem światła do mieszkania służą rolety dzień-noc. Zdadzą egzamin prawie we wszystkich pomieszczeniach: w pokoju dziecięcym, salonie, biurze, a nawet w łazience. Takie rolety mają naprzemienny splot wstęg zaciemniający i transparentnych. Dzięki wielu możliwościom ich ułożenia względem siebie umożliwia regulację natężenia światła, które będzie przez nie przenikać. Co ciekawe, regulacja odbywa się bez potrzeby opuszczania i podnoszenia rolet! Z kolei rozpowszechnione rolety zaciemniające dają pełne zaciemnienie pokoju, ponieważ wykonane są z materiału, które nie przepuszcza promieni słonecznych. Rolety zaciemniające przydadzą się szczególnie w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na wymiar – jakich błędów nie popełnić

Okna nie zawsze mają standardowe rozmiary i często okazuje się, że rolety o wymiarach sprzedawanych przez producenta nie będą pasować. W takim przypadku pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, żeby właściwie obliczyć rozmiar okien, gdyż źle dopasowane rolety nie spełnią swojej funkcji i będą mało estetyczne. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia albo nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, zlećmy to profesjonaliście.