Energia Zakupy

Tani węgiel

Nadchodząca zima zawsze sprawia, że wielu z nas zastanawia się, jaki opał zakupić, jeżeli oczywiście nie ułatwia tego rodzaj pieca, który posiadamy.
Obecnie na rynku oferowane są różnorakie rodzaje opału, więc na wąską ofertę raczej nie możemy narzekać. Niejednokrotnie szukamy jednak najtańszych rozwiązań. Pamiętajmy, że należy zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę surowca, ale i na jego wartość opałową. Poniżej przeczytasz o różnicach w tych parametrach dla węgla kamiennego i brunatnego.

Ceny węgla – który z jego rodzajów jest najtańszy?

Podział węgla na brunatny i kamienny wpływa w dużej mierze na to, ile kosztuje. Węgiel brunatny jest co prawda dużo tańszy, al jednocześnie też mniej kaloryczny. Ma to niebagatelne znaczenie, gdyż trzeba go spalić więcej niż spalilibyśmy węgla kamiennego. Węgiel kamienny jest relatywnie droższy, co nie jest jednak równoznaczne z tym, że jest mniej opłacalny.
Warto z wyprzedzeniem planować kupowanie węgla, gdyż będzie on oczywiście dużo tańszy w innych okresach, niż tuż przed sezonem grzewczym. O tym, czy węgiel będzie tani, czy drogi decydują również czynniki polityczno-społeczne kraju, który zajmuje się jego wydobyciem i eksportem.