Kosztowności Zakupy

Srebrne wisiorki

wisiorki.srebrne.net

Srebro to jeden z najczęściej stosowanych przez złotników materiałów. Nie może to dziwić – jest plastyczne, doskonale wygląda i charakteryzuje je ciekawy refleks. Ozdoby takie jak wisiorki srebrne wymagają jednak specjalnej ochrony – metal ten okazuje się naprawdę czuły, w związku z czym łatwo go uszkodzić. W jaki sposób zatem troszczyć się o wykonaną ze srebra biżuterię?

Wisiorki srebrne nie znoszą detergentów

Detergenty dla srebrnych ozdób okazują się szkodliwe. Przez nie metal może zmieniać kolory i blaknąć. Nie wolno zatem wykorzystywać ich w celu czyszczenia ozdób, a w czasie prac domowych koniecznie powinniśmy ściągnąć wszystkie wisiorki srebrne lub pierścionki.

Przechowywanie wisiorków srebrnych

Wisiorki srebrne musimy chronić również wtedy, kiedy ich nie nosimy. Do ich przechowywania należy znaleźć kuferki wykładane od wewnątrz delikatną tkaniną – unikniemy w ten sposób ich zarysowania. Srebro źle reaguje również na kontakt z wodą czy promieniami słonecznymi, które mogą powodować, że straci kolory albo się odkształci. Przed schowaniem do kuferka kilku ozdób, powinniśmy przed tym zabezpieczyć je delikatną ścierką lub włożyć do plastikowej torebki.

Co wyczyści wisiorki srebrne?

Do czyszczenia srebrnej biżuterii należy użyć ciepłej wody z dodatkiem soli – doskonale usuwa pojawiający się na powierzchni tego surowca osad. Oprócz tego sprawdzą się także alkohol, białko jaja i specjalne preparaty. Do czyszczenia wykonanej ze srebra biżuterii musimy korzystać z miękkich szmatek – sztywne potrafią porysować powierzchnię.