Dbanie o zdrowie Zakupy

Smog? Stosuj maski do biegania

Bieganie wciąż zdobywa nowych miłośników. To oczywiście wiadomość ze wszystkich stron dobra, gdyż bieganie, podobnie jak mnóstwo pozostałych aktywności, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zmniejsza niebezpieczeństwo pojawienia się różnych schorzeń. Jednak dotyczy to tylko obszarów z czystym powietrzem. Tam, gdzie powietrze bywa zapylone, wszystkie sporty na otwartym powietrzu potrafią przyczynić się do powstawania ciężkich schorzeń. Warto o tym wiedzieć tym bardziej, iż południe Polski jest zaliczane do najciężej zanieczyszczonych obszarów w Europie. Nie znaczy to jednak, iż przebywając tam powinniśmy zaprzestać biegania. Musimy jedynie nabyć specjalną maskę do biegania.

Maska do biegania – jak jest zbudowana?

Przeciwsmogowe maski do biegania różnią się od tych, które stworzone są dla palaczy CO lub hutników. W czasie biegania musimy wszak zadbać o wygodę i stosować tylko te maski, jakie zagwarantują nam pewne mocowanie. Podobnie jak wspomniane modele, maska dla biegaczy jest wyposażona w filtr z węglem aktywnym, który zatrzymuje spaliny z powietrza. Ze względu na to, że pozostają one wewnątrz filtra, konieczne będą jego regularne zmiany. Najprostsze antysmogowe maski do biegania nie posiadają wymiennych filtrów, więc po ich wyeksploatowaniu powinniśmy kupić kolejny model. Jeżeli zaś wybierzemy nieco droższą maskę, po zabrudzeniu filtra można zwyczajnie zastosować nowy.

Maska do biegania – co będzie istotne?

Jak przed chwilą napisaliśmy, najważniejszym atutem maski do biegania jest jej wygoda – zanim nabędziemy dany egzemplarz, dobrze zatem sprawdzić, czy okaże się on dostosowany do kształtu naszej twarzy. Jeśli chcemy kupić maskę do długiego używania, dobrze postąpimy stawiając na modele z wyciąganymi filtrami. Nie zapominajmy też o wyglądzie maski – przecież są już one ważną częścią ubioru, więc podobnie jak pozostałe, powinny dobrze wyglądać.