Zakupy

Kiedy przydaje się skaner kodów kreskowych

Kody kreskowe zdecydowanie ułatwiły liczenie towarów oraz zakupy. Ich wykorzystanie stało się osiągalne dzięki skanerom kodów kreskowych, które najpierw używane były tylko w marketach. Obecnie na szczęście są one wykorzystywane także w wypożyczalniach (do ewidencji udostępnień książek), w sortowniach, gdzie usprawniają sterowanie przesyłkami, a od niedawna nawet w firmach, w których dzięki nim możliwe okazało się łatwe wbijanie dokumentów do systemu. Jak jednak spośród różnych sprzedawanych u dostawców czytników wybrać skaner kodów kreskowych, który okaże się najlepszy? O jakich parametrach pamiętać przy jego zakupie? Które funkcje okażą się najistotniejsze?

Komunikacja komputera ze skanerem kodów kreskowych

Najistotniejszą funkcją skanera kodów kreskowych będzie z pewnością komunikacja z komputerem. Przed zakupem bezwzględnie powinniśmy więc dowiedzieć się, czy wybrany przez nas model działa z wykorzystywanym przez daną firmę systemem – w innym wypadku konieczna okaże się jego droga zmiana. Szczęśliwie wiele sprzedawanych w naszym kraju skanerów kodów kreskowych działa z popularnymi systemami – na przykład Subiektem czy Fakturką. Na magazynach i w większych sklepach doskonale zdadzą egzamin czytniki bezprzewodowe – w takich przypadkach dowiedzmy się, czy są one wyposażone w opcję Wi-Fi.

Opcjonalne funkcje skanera kodów kreskowych

Skaner kodów kreskowych musi być dostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa, które będzie go używać. W razie skanerów kodów stosowanych na kasach oraz w obiegu dokumentów całkowicie wystarczą wersje stacjonarne bez niepotrzebnych opcji. Jeżeli jednak czytniki mają być stosowane przez kurierów albo w sortowni, powinniśmy postawić na mobilny skaner kodów kreskowych. Niekiedy (w zakładach przemysłowych lub na zewnątrz) potrzebne okażą się również specjalne funkcje – między innymi odporność na działanie wilgoci lub wysokich temperatur.