Marketing i reklama Usługi Zagadnienia związane ze stronami www

Private blog network, czyli PBN – do czego służy?

Nigdy wcześniej nie znalazłeś tak korzystnej oferty PBN!

Aby klient znalazł twój biznes musisz nie tylko posiadać firmową stronę internetową, lecz także postarać się o jej pojawianie się w wynikach wyszukiwania. Do tego kluczowa jest zawartość strony i to czy systematycznie publikowane są na niej kolejne rzetelne i pomocne dla odbiorcy artykuły. Ale nie wolno również pominąć tzw. link buildingu, a więc pozyskiwania linków kierujących na stronę. Jedną ze strategii link buildingu jest zastosowanie PBN – prywatnej sieci serwisów.

Private blog network i ich minusy oraz atuty

PBNy są prywatne, ponieważ są zakładane i kierowane przez jeden podmiot (przeważnie przez firmę SEO bądź sporą agencję marketingową), który kontroluje jakość pojawiających się tam artykułów. PBNy są z reguły wykorzystywane jako część szerszej strategii marketingowej, co warto silnie zaakcentować, bo najlepsze efekty ich zastosowania daje się zauważyć w stosunku do stron, które zostały odpowiednio zoptymalizowane pod kątem technicznym oraz zawartości. Prywatne sieci serwisów nie tylko pozwalają na pozyskanie pokaźnej liczby linków przychodzących do witryny, ale również na ich zróżnicowanie, co jest dobrze oceniane przez wyszukiwarki. Mankamentem PBNów jest to, że ich wykonanie nie jest tanie, a później konieczne jest przeznaczenie niemałej ilości godzin na utrzymanie ich w dobrej jakości.

Wizytówki NAP oraz artykuły z linkiem kanonicznym, czyli jak wykorzystać potencjał PBN

Prywatne sieci blogów bardzo dobrze spełnią swoje zadanie w pozycjonowaniu lokalnym, bo można na nich publikować artykuły tematyczne będące wizytówką NAP. Co to NAP? To w zasadzie każde miejsce w sieci, gdzie widoczne są najistotniejsze dane kontaktowe firmy – jej telefon czy e-mail, nazwa oraz adres. Na przykład NAP-em jest wizytówka GMF, ale jest nim również wpis w ogólnodostępnym katalogu biznesowym, strona na portalu społecznościowym czy artykuł, pod którym podano firmowe dane teleadresowe.

Kolejny skuteczny sposób na skorzystanie z potencjału PBNów to publikacje z linkiem kanonicznym. To republikacja wartościowych artykułów z podaniem hiperłącza do źródła treści oznaczonego tagiem “rel=canonical”. W tym przypadku algorytmy wyszukiwarek przeważnie oceniają wyżej użyteczność oryginalnego wpisu, dlatego że natrafianie na linki do niego na różnych witrynach zewnętrznych rozumieją jako dowód, że pod wskazanym adresem kanonicznym opublikowane zostały godne uwagi, rzetelne informacje. Publikacje z canonicalem są najefektywniejsze przy treściach z branż YMYL, gdzie liczy się pozyskanie wysokiego autorytetu, innymi słowy tych związanych głównie z bieżącymi wydarzeniami, doradztwem prawnym, finansami i medycyną.

PBN Market Skuteczny linkbuilding SEO