Wyposażenie i urządzanie wnętrz Zakupy

Niebanalny element dekoracji domu – tablica kredowa

tablica kredowa każdemu kojarzy się ze szkołą, nieważne czy ma 13, 40 czy 80 lat. To dlatego, że jest to przedmiot wykorzystywany w procesie edukacji od co najmniej dwustu lat i zdaje się, że jeszcze przez jakiś czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć też inne przeznaczenie.

Kilka słów o historii tablicy kredowej

Na początku trzeba zaznaczyć, że tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Owszem z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy przede wszystkim te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni powstały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, ponieważ sporządzano je z bloków łupkowych bądź desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były wykorzystywane od XIX w. aż do lat 60-tych XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią pokrytą emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są produkowane do dziś, ale w samej rzeczy nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w obu kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, wobec tego sprawdza się w szkołach, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez kilka godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej cechuje się wyższym kontrastem, toteż dobrze jest montować takie tablice w dużych aulach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, chociaż zdrowsze dla wzroku, są pomału zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których zaletą jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym mazakiem).

Jak można użyć tablicę kredową w domu?

Tablice kredowe, w szczególności te o czarnym kolorze, to też idealny dodatek dekoracyjny w domu. Wyśmienicie komponują się z wystrojem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą przeróżne dewizy czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Plusem takiej dekoracji jest możliwość okresowej zmiany treści, więc wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko wielobarwnej kredy to koszt maksymalnie 6-10 złotych, a wystarcza na wykonanie kilkunastu rysunków i napisów. Na takiej tablicy można też rozrysować tabele z planem obowiązków domowych, które muszą zrealizować w ciągu tygodnia nasze dzieci. Można też zawiesić niedużą tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć pisanie liter oraz grać z przyjaciółmi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry towarzyskie.