Wyposażenie i urządzanie wnętrz

Fotele biurowe – jak wybrać najlepsze?

Po kilku godzinach spędzonym przed biurkiem mogą nas boleć plecy. Szczególnie ważne rzecz jasna są ćwiczenia, jednak także to nie zadziała, kiedy przed komputerem pracujemy na niekomfortowym krześle. Dlatego nie powinniśmy szukać oszczędności na fotelach biurowych – dają bowiem pewność tego, iż plecy będą wypoczęte. Fotele do biurka wpływają także na nastrój pracowników – ich odpowiednie wybór owocuje wyższą skutecznością oraz podniesieniem kreatywności załogi. Jak więc kupować fotele do pracy przy komputerze? Czym grozi zły wybór takich krzeseł?

Fotele do biura – kluczowa jest dowolność regulacji

W dużych biurach niesłychanie ważna będzie opcja ustawienia ułożenia zagłówka, podłokietników i siedziska krzeseł przeznaczonych do pracy przy biurku. Powinno się wszak mieć świadomość, iż będą ich używać ludzie o zróżnicowanym wzroście – niżsi będą skarżyć się na ból nóg z powodu zgięcia kolan pod nieodpowiednim kątem, wyżsi z kolei na ból pleców po dniu pracy na krzesłach z niewysokim oparciem. Istotna jest również stabilność danego fotela do biurka. Zapewni ją odpowiednia konstrukcja podstawy – szczególnie taka z pięcioma kółkami. W czasie przesiadywania przy biurku przydatne okażą się też podłokietniki, bo znacząco ułatwią obsługę klawiatury, choć są osoby, preferujące fotele komputerowe bez nich. Z ekonomicznego punktu widzenia wypada zdecydować się na fotele, do których bez komplikacji da się dokupić nowe kółka, które są często psującą się ich częścią.

Zły wybór foteli do pracy przy komputerze – jakie mogą być skutki?

Najczęściej występującymi chorobami biorącymi się z nieprawidłowej pozycji ciała podczas pracy za biurkiem będą przede wszystkim dysfunkcje pleców – tak w części lędźwiowej, jak i w okolicach łopatek. Wypada oprócz tego nadmienić, iż choroby mogą dotyczyć także dłoni – szczególnie przy nieprawidłowej wysokości lub braku podłokietników. Miejmy także na uwadze, iż nawet właściwie ustawiony fotel nie zapewni jego użytkownikowi zachowania dobrego samopoczucia – pracę przed komputerem powinno się często przerywać na szybkie ćwiczenia.