Usługi

Przebieg badań wysokościowych

Zleć badania wysokościowe Bielsko Biała

Wielu z nas działania na wysokości utożsamia zwłaszcza z czyszczeniem szyb w wieżowcach oraz opieką nad kominami. Według obowiązujących w naszym kraju przepisów są to zaś wszystkie prace wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, gdy działania prowadzone są minimum trzy metry nad poziomem gruntu, konieczne jest natomiast przejście lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak się one opierają? W jakich placówkach są przeprowadzane? Jakie schorzenia powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Gdzie wykonać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której otrzymamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – jeśli rzecz jasna efekty będą odpowiednie – zyskamy orzeczenie pozwalające na działania na wysokościach. Bywa też, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie mamy wiele czasu – wtedy najlepiej postąpimy wybierając się sami do neurologa, laryngologa oraz okulisty w celu przeprowadzenia badań, a potem przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najrozsądniej zgłosić się na badania w specjalistycznej poradni.

Badania wysokościowe – co zostanie sprawdzone?

Badania wysokościowe muszą wykryć schorzenia, które sprawiają, że praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do najważniejszych tego rodzaju schorzeń zaliczają się przede wszystkim epilepsja oraz choroby błędnika, wady oczu (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (chociaż możemy to wyeliminować wykorzystując soczewki kontaktowe), a także zez. Specjalista powinien poza tym odmówić podpisania zaświadczenia, jeżeli chorujemy na zaawansowaną hiperglikemię lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co 36 miesięcy, zaś osoby które ukończyły 50 lat – co dwanaście miesięcy.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]