Usługi

Poznaj przepisy dotyczące świadectw energetycznych budynków

Właściciele budynków jednorodzinnych z pewnością dobrze wiedzą, jak duże koszty związane są z ogrzewaniem domu. Nie powinno więc zaskakiwać, iż podczas poszukiwań nowego lokum dla wielu kupujących najbardziej istotne są właściwości cieplne konkretnego obiektu. Właśnie z tego względu Ministerstwo Infrastruktury ustanowiło prawo, w myśl którego sprzedający dom musi dostarczyć kupującemu świadectwo energetyczne nieruchomości. Dotyczy to wszystkich oferowanych lokali mieszkalnych, zaś jego zawartość określa prawo. Co wiec powinno widnieć w świadectwach energetycznych budynków? I, co najważniejsze, komu zlecić jego przeprowadzenie?

Cechy świadectwa energetycznego budynku

Świadectwa energetyczne budynków to certyfikaty, w których zawarte są informacje na temat ilości ciepła niezbędnej do ogrzewania pomieszczeń. Jest ona obliczana w oparciu o porównanie ilości energii pobieranej przez dany okres rozliczeniowy do zaspokojenia potrzeb lokatorów domu. Świadectwo energetyczne budynku szczególnie istotne okazuje się dla budynków używanych przez urzędy, jak również tych, które mają powierzchnię większą niż 500 metrów kwadratowych – tam świadectwo energetyczne musi znaleźć się w punkcie dostępnym dla wszystkich mieszkańców.

Świadectwo energetyczne budynku – jak znaleźć firmę?

Jak nietrudno stwierdzić, świadectwa energetyczne budynków muszą być wykonane przez uprawnionych do tego fachowców. To zaś powoduje, że ich znalezienie z pewnością nie będzie problemem tak dużym, jak w przypadku wielu pozostałych usług – tym bardziej, że oferujące je przedsiębiorstwa działają we wszystkich większych miejscowościach. Zdecydowanie istotniejsze będzie jednak to, by nie zapominać o tym, aby wyszukać specjalistę w odpowiednim terminie. Świadectwa energetyczne budynków ważne są wszak tylko przez dekadę – potem musimy wykonać je ponownie.