Technologie Usługi

Poszukiwania laboratorium EMC

Kompatybilność elektromagnetyczna to zbiór cech konkretnego urządzenia powodujących, że jest ono w stanie poprawnie działać w określonym środowisku oraz nie rzutować negatywnie na działanie pozostałych maszyn pracujących niedaleko. Normy uchwalone na obszarze UE mówią, że prawie wszystkie urządzenia wchodzące na rynek europejski muszą zaliczyć testy EMC, które udowodnią ich kompatybilność elektromagnetyczną. Powinniśmy wykonać je w odpowiednim laboratorium – w naszym kraju funkcjonuje ich kilkadziesiąt, jednak nie wszystkie świadczą te same usługi. Jak zatem wśród nich znaleźć te odpowiednie? O jakich rzeczach nie należy zapominać przy szukaniu laboratorium EMC?

Laboratorium EMC – zakres badań

Podczas poszukiwań odpowiedniego laboratorium EMC najistotniejsze niewątpliwie okazuje się to, jakie testy są tam wykonywane. Pamiętajmy bowiem, że poszczególne placówki oferują zmienny zakres usług – bierze się to między innymi z braku odpowiedniego wyposażenia. Czasem nie są nam potrzebne wszystkie badania, ale jeśli zajdzie ta konieczność – wybierzmy laboratorium EMC, które wykonuje wszystkie testy. Poza tym ważne jest także to, jakie przyłącza oraz sieci stosowane są w placówce, ale tego jednak zwykle nie sprawdzimy w ogólnodostępnej dokumentacji.

Laboratorium EMC – co warto wiedzieć?

Co zatem zrobić, jeżeli ważne okazują się dla nas testy przeprowadzane na rzadziej stosowanych przyłączach? Trafionym rozwiązaniem w podobnych przypadkach okaże się niewątpliwie wysłanie zapytania, przez które sprawdzimy, czy nasze urządzenie może zaliczyć testy w danym laboratorium. Określmy w nim takie cechy produktu, jak masa, rodzaj przyłączy oraz ich ilość, jak również rodzaj zasilania. Warto również zapytać o opcję uczestniczenia w testach – wiąże się to wszak z wieloma korzyściami.