Usługi Usługi branży budowlanej

Pomiar reflektometryczny i spawanie światłowodów

Światłowody, czyli włókna szklane przewodzące światło, rozpowszechnione są w wielu dziedzinach życia, np. do przesyłania danych. Dzięki nim możemy korzystać z dostępu do internetu szerokopasmowego. W jaki sposób wykonuje się usługę spawania światłowodów i z jakiego powodu jest to tak istotne?

Spawanie światłowodu – sprawdzenie parametrów sieci

Spawanie światłowodów można wykonywać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to spawanie tzw. mechaniczne, które przeprowadzane jest w przypadku krótkich przewodów. Drugą metodą jest zespojenie światłowodu przy pomocy dedykowanych urządzeń. Wykorzystywane do tego celu spawarki światłowodowe stapiają zakończenia włókna i zespalają je ze sobą. Do zabezpieczenia spawu używa się specjalnej osłonki, a przewód montuje w mufie. Jednocześnie niesamowicie ważne jest dokonanie weryfikacji wykonania każdego spawu. W tym celu przeprowadza się profesjonalny pomiar optyczny. Jego celem jest weryfikacja właściwości sieci, określenie czy ma poprawną przepustowość.

Spawanie światłowodów – zleć je fachowcom

Pomiar optyczny sprawdza reflektancję złączek, dzięki niemu można także wyszukać konkretne źródło defektów połączenia. Urządzenie służące do pomiaru wskazuje też rozkład tłumienia wzdłuż przewodu (na ekranie lub wydruku). Prawidłowe spojenie światłowodów ma ogromne znaczenie i chroni przed utratą sygnału. Spawanie światłowodów wykonuje się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz, w nowobudowanych lub już funkcjonujących sieciach światłowodów. Taką usługę najlepiej zlecić profesjonalnym firmom zajmującym się sieciami teletechnicznymi. Tylko wtedy będziemy pewni, że sieć jest zabezpieczona poprawnie. W Krakowie znajdziemy dużo firm specjalizujących się w spawaniu światłowodów.