Usługi

Badania psychologiczne kierowców – po co je wykonujemy?

Na http://www.testybielsko.pl zamówisz badania psychotechniczne Bielsko

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale też poznania predyspozycji psychologicznych jednostki, które niezbędne są do wykonywania konkretnych prac. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą wykonać badania psychotechniczne, w wielu wypadkach mocno się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę nie ma czego. Komplet badań składa się z wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych, testów badających inteligencję i testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za cel ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy osobowości. Określają między innymi psychotyzm, neurotyzm i ekstra- oraz introwersję. W przypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje aparat krzyżowy, miernik czasu reakcji, wirometr, stereometr i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które noszą okulary, powinny jedynie pamiętać, aby wziąć je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1+E, D1, D+E i D. Przejść muszą je również osoby, które pragną wykonywać zawód egzaminatora lub instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów na operatorów wózków widłowych, a także kierowców taksówek. Powinno się podkreślić, że przejść je muszą również ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna w zależności od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Trzeba wykonać je jedynie raz.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]