Usługi ogrodnicze

Trudne zadanie – aranżacja ogrodów

Zamiast aranżować ogród na chybił trafił, rozsądniej będzie pokusić się o jego przemyślaną oraz gustowną aranżację. Właściwa rekultywacja terenu oraz aranżacja spowoduje, że ogród będzie wyglądał zachwycająco. Wymaga to jednak niemałej umiejętności i wiedzy, m.in. na temat tego, które nawozy dla roślin wybrać. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem powierzenie aranżacji fachowcom. Wbrew obawom, może być mniej kosztowna inwestycja niż samodzielne – często nieudane – próby aranżacji czy pielęgnacji ogrodu.

Aranżacja ogrodów nie jest łatwa – o czym trzeba wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga przede wszystkim solidnego zgłębienia wiedzy na temat gleby oraz roślin. Trzeba mieć świadomość, jaka gleba występuje w ogrodzie (czy nawet w jego określonych miejscach) i w związku z tym które powinno się umieścić tam gatunki roślin, z wzięciem pod uwagę ich wymogów innego rodzaju, dotyczących na przykład tolerancji wiatru bądź zapotrzebowania na światło. Niebagatelny jest też właściwy układ roślin, na przykład umieszczanie blisko siebie kwiatów, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie stale imponował swoim pięknem. Niemałych umiejętności wymaga również wykonanie systemu drenującego oraz systemu nawadniania. Są to kwestie praktyczne, ale najważniejszy jest przecież wygląd otoczenia. Wiele osób zamierza zaaranżować swój ogród w określonym stylu – w stylu angielskim bądź francuskim. By jednakże móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, trzeba nie tylko doskonale znać gatunki właściwych dla nich roślin i ich układy, lecz również prawidłowo dopasować do niej inne elementy wystroju.

Aranżacja ogrodów – co warto w nich umieścić?

Mało który posiadacz pięknego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, choć naturalnie piękny trawnik, wyszukane kwiaty, dekoracyjne drzewa i krzewy są w ogrodzie najważniejsze. Warto jednak podarować im elegancką oprawę w postaci właściwie dobranego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które wspaniale wyeksponuje roślinność, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. Wszystkim ogrodom uroku dodają oczka wodne i sadzawki, sielskiego klimatu dodają im też kamienne schodki. Piękno wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, wielkie znaczenie mają także ścieżki. Pełnią one rolę praktyczną – pozwalają dotrzeć do określonych obszarów bez narażenia na szwank trawnika, a także poprawiają walory estetyczne ogrodu. Ich podłożem może być na przykład żwir ozdobny czy bruk kamienny. Typ podłoża ścieżek, ich układ oraz wymiary, a także wszystkie pozostałe elementy wystroju ogrodu – oświetlenie czy meble ogrodowe, trzeba starannie dopasować do stylistyki ogrodu oraz domu. Samodzielnie zrobić to jest bardzo trudno, warto więc zlecić to zadanie osobom, które są w tym specjalistami.