Usługi ogrodnicze

Odpowiednia pielęgnacja boisk sportowych

Prawidłowo zbudowane boisko, posiadające odpowiednie podłoże i wysokiej jakości murawę, nie tylko znakomicie się prezentuje, ale przede wszystkim idealnie spełnia swoją rolę podczas rozgrywania meczów. Naturalnym jednak jest, iż płyty boisk sportowych z czasem zużywają się, a zatem ich kondycja się pogarsza, dlatego potrzebne jest podejmowanie działań, określanych jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na odczyn gleby, rodzaj trawy bądź też warunki wodno-terenowe, wymaga właściwej, troskliwej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najlepiej będzie zlecić to fachowcom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę na temat pielęgnacji boisk sportowych, a poza ty dysponującym niezbędnymi do tego maszynami.

Fachowa pielęgnacja boisk sportowych

Najważniejszy element każdego boiska, czyli murawa sportowa, wysiewana jest z zastosowaniem odpowiednich mieszanek nasion traw, co zapewnia jej odporność na niekorzystne warunki pogodowe, a także na uszkodzenia mechaniczne będące oczywistą konsekwencją jej użytkowania. Murawę można także zasilać nawozami, jednakże to nie wszystko, konieczne jest wykonywanie czynności takich jak aeracja, wertykulacja, piaskowanie, wymiana trawnika, dosiew trawy, walcowanie czy włókowanie. Pojęcia te z pewnością niewiele powiedzą laikom, lepiej więc pielęgnację boiska zlecić profesjonalistom, gdyż wyłącznie właściwie wypielęgnowana trawa zapewnia warunki konieczne do rozgrywania meczów, a zaniedbywanie pielęgnacji prowadzi do szybkiej degradacji nawierzchni.

Elementy pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najistotniejszych elementów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest system nawadniania trawy, lecz murawa wymaga znacznie więcej zabiegów, między innymi aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu specjalnych urządzeń. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby oraz powoduje lepsze ukorzenienie się trawy. Wertykulacja, czyli zabieg polegający na nacinaniu darni, zwiększa przepuszczalność gleby oraz przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Niezbędne wiosną walcowanie powoduje, że korzenie trawy są lepiej odżywione, zaś włókowanie, czyli szczotkowanie, zbiera uschnięte fragmenty murawy. W przypadku pojawiania się ubytków w trawniku konieczne jest uzupełnianie ich trawą z rolki lub dosiewaną. Nie wolno też zapomnieć o regularnym przycinaniu trawy – we właściwym momencie oraz na odpowiednią wysokość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, odpowiednich urządzeń, a także wiedzy, kiedy je stosować. Prawidłowo dbać o boisko są więc w stanie wyłącznie profesjonaliści.