złota moneta bulionowa, złoto bulionowe
Usługi finansowe i rachunkowe

Złoto bulionowe to nie tylko sztabki

Ludzie zainteresowani inwestycją w złoto mają do wyboru mnóstwo opcji: nabywać akcje spółek powiązanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w branże gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Kolejną opcją jest zakup złota inwestycyjnego, które oferowane jest nie tylko w postaci sztabek, lecz również monet bulionowych.

Co determinuje faktyczną cenę złotych monet bulionowych?

Monety ze złota kojarzymy zazwyczaj z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z pozostałych kruszców, odróżniają się od nich w wielu aspektach. Co najważniejsze monety bulionowe są bite w celu lokowania w nich kapitału, dlatego też ich nakład w danym roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd regulowany przez zapotrzebowanie rynku. Złotych monet bulionowych nie są bije się w kolekcjach tematycznych bądź w związku z pamiętnymi rocznicami, zatem ich design niezwykle rzadko jest zmieniany. Z reguły złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę różnią się od siebie tylko datą emisji. Znamienne jest to, iż część monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich faktyczną wartość określa waga i czystość użytego do ich wybicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są znane w każdym zakątku świata, a ich ewentualna odsprzedaż jest prostsza aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Domieszka innych metali wzmacnia złote monety bulionowe

Popularne pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jakkolwiek mennice wybijają też monety o nominale 1/2 czy 1/10 uncji złota. Należy wiedzieć, iż monety bulionowe bite są przeważnie ze złota najwyższej próby, a więc .999, ale np. Amerykański Gold Eagle czy też południowoafrykański Krugerrand emitowane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu zwiększenie twardości monety i w rezultacie zredukowanie ryzyka jej zarysowania. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznakowane powiadamia o ilości czystego kruszcu, które się w nim znajduje.

W ofercie krajowych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, a więc Filharmoników Wiedeńskich, Britannię czy wymienione wcześniej Krugerrandy.

Siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]