Usługi finansowe i rachunkowe

Kolekcjonuj i inwestuj zarazem – o złotych i srebrnych monetach okolicznościowych

Więcej o monetach numizmatycznych.

Bilon to nie tylko pieniądz, ale także przedmiot westchnień numizmatyków na całym globie. Numizmatyka, stanowiąca z początku dziedzinę nauki badającą monety, medale a później również banknoty, z biegiem czasu przerodziła się w kultowe hobby. Liczni numizmatycy uważają jednak gromadzenie monet jako metodę inwestycji pieniędzy w przedmioty, mogące za kilkanaście lat dać niemałe profity. Odpowiednio zutylizowały to mennice z całego świata, corocznie wybijające ogromne ilości przepięknych monet numizmatycznych ze srebra i złota.

Monety kolekcjonerskie ze srebra i złota – hobby, które może być inwestycją

Bodźców, dla których osoby gromadzą banknoty oraz monety jest mnóstwo. Poniektórzy interesują się pieniędzmi, wobec tego kolekcjonują środki płatnicze różnych państw. Drudzy koncentrują się na monetach kolekcjonerskich wypuszczanych w związku ze zbliżającą się rocznicą znaczącego wydarzenia historycznego lub narodzin czy śmierci uznanej znakomitości se sfery kultury albo polityki. Pozostali poszukują monet, których rewers prezentuje sprecyzowany motyw, przykładowo związany z przyrodą lub zabytkami świata. Jest natomiast grupa osób, która nie kupuje numizmatów emitowanych w ogromnych nakładach z miedzi, niklu oraz mosiądzu, a która poszukuje monet kolekcjonerskich ze szlachetnych kruszców, zwłaszcza ze srebra oraz złota. Naturalnie, takie numizmaty już w dniu emisji są wielokrotnie droższe niż normalne monety okolicznościowe, jednakże warto mieć na uwadze, iż ich kupno bywa opłacalną inwestycją. Po latach wartość srebrnych i złotych numizmatów może wyraźnie wzrosnąć, nie tylko z powodu ograniczanej liczbę danego wzoru, ale też ze względu na potencjalny wzrost ceny kruszcu, którego są one wyprodukowane.

Złote oraz srebrne polskie monety numizmatyczne

Kolekcjonerzy koncentrujący się tylko na monetach produkowanych w Polsce nie mogą utyskiwać na deficyt interesujących okazów do kupienia. Jedynie w poprzednich paru latach Mennica Polska przygotowała takie numizmaty jak przykładowo seria Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości z podobiznami m.in. Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego czy 100-lecie powstania Komitetu Narodowego Polskiego. Gros polskich monet okolicznościowych to srebrne numizmaty o nominale 10 zł. Ich wartość, zależnie od nakładu, roku emisji oraz wagi, mieści się w przedziale od 80 do około 300 zł. Złote i srebrne monety zamknięte są zwykle w kapslu bądź umieszczone w kasecie wraz z certyfikatem.

Siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]