Usługi finansowe i rachunkowe

Kiedy zdecydować się na faktoring?

Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych obecnie usług finansowych. Jest adresowany w szczególności do firm, które stosują odroczone terminy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zdyscyplinowanie partnerów do bezzwłocznego uregulowania należności. Oprócz tego jest to również idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw potrzebujących kolejnych sposobów sfinansowania wydatków wiążących się z ich działalnością. Na czym więc opiera się faktoring? Czemu jest tak efektywny? O czym powinny pamiętać firmy, które postawią na ów sposób pozyskania środków? W jaki sposób ustrzec się możliwych trudności wiążących się z faktoringiem?

Na jakich zasadach opiera się faktoring?

Faktoring zwykle utożsamiany jest zwłaszcza z wykupieniem należności przedsiębiorstwa przez bank. W istocie jest on połączeniem różnych typów umów, a cesja należności jest tylko jego częścią. Polega on na cesji należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc spółki. Poza tym zobowiązuje się zapewnić mu również inne usługi, takie jak pomoc w windykacji niespłaconych należności, prowadzenie rozliczeń czy porady finansowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w naszym kraju rzutują postanowienia prawa cywilnego oraz prawa spółek handlowych.

Faktoring dla biznesu – jak znaleźć bank?

Oferty poszczególnych banków zapewniających faktoring bywają niekiedy naprawdę zróżnicowane. Chcąc ustrzec się błędów, których skutkiem mogą być duże straty, musimy starannie przeanalizować każdą z nich. Potrzebne będą wówczas odpowiednie kwalifikacje, a tych często zwyczajnie nie posiadamy. Z tego względu znalezienie faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, bo ten powie nam, jak wybrać bank, który zagwarantuje nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda pewien koszt, ale może okazać się, iż w ten sposób ustrzeżemy się podpisania nieopłacalnej umowy.