Usługi finansowe i rachunkowe

Czy warto lokować wolne środki w sztabki srebra?

Potrzebujesz sztabek srebra? Skieruj się na tę stronę.

Nie od dziś wiadomo, iż inwestowanie w kruszce jest dobrym sposobem na lokowanie środków finansowych, który po pewnym czasie daje wymierny profit. Najpopularniejszym w tym momencie kruszcem inwestycyjnym jest zdecydowanie złoto, jakkolwiek w ostatnim czasie srebro wróciło do łask coraz większej grupy osób, zarówno tych ze skromnym, jak i nieograniczonym portfelem, i przestało być postrzegane zaledwie jako metal przemysłowy.

Czy warto inwestować kapitał w sztabki srebra?

Srebro pojawia się w złożach 17-krotnie częściej niż złoto, należy jednak podkreślić, iż jego wartość w stosunku do wartości złota nie manifestuje tej proporcji i zawsze jest wyraźnie niższa. Nabycie srebra jest jednak dobrą propozycją dla osób, które potrzebują zróżnicować swój portfel, a które nie mają finansów umożliwiających nabycie znacznych zasobów złota. Powinno się jednak mieć świadomość, że z uwagi na swoje właściwości, srebro znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu co skutkuje tym, iż jego cena silniej reaguje na przemiany zachodzące na rynku światowym. Można to notabene dostrzec przeglądając wykres jego wartości z minionych 25-30 lat. Z tej również przyczyny lokata środków w srebro obciążona jest wyższym prawdopodobieństwem strat, zatem rekomendowana jest osobom świadomym aktualnej i prognozowanej sytuacji na rynku kruszców. Można jednak zakładać, że zapotrzebowanie na srebro stale będzie wyglądało podobnie, a wraz z postępującym rozwojem elektroniki, medycyny i fotowoltaiki, w których srebro jest szeroko wykorzystywane, jak również nieprzemijającej popularności srebrnej biżuterii, być może jego wartość będzie systematycznie wzrastać.

Jakiego ciężaru sztabki srebra znajdziemy u dystrybutorów?

Podobnie jak złoto, srebro w sztabkach sprzedawane jest w rozmaitych wagach, co pomaga zbudowanie portfela, pozwalającego odsprzedaż w razie potrzeb większych lub mniejszych jego ilości. Te najdrobniejsze, a tym samym również najbardziej „na kieszeń” średnio zamożnego Polaka, to sztabki o ciężarze 1 uncji trojańskiejczyli (31,1 g) oraz 100 g i 50 g. Niewątpliwie, jeśli zamówimy sztabkę o wyższym ciężarze, w rezultacie zapłacimy za srebro taniej, powinno się aczkolwiek pamiętać, że nie da się podzielić sztabki i w razie konieczności jej odsprzedaży musimy znaleźć kogoś, kto odkupi ją w całości. W związku z tym jeżeli sztabki srebra mają być również zabezpieczeniem na gorsze dni, należałoby rozważyć zakup sztabek w kilku wagach, żeby mieć możliwość w przyszłości sprzedać tylko tyle srebra, ile istotnie musimy. Można też zainwestować w względnie kosztowniejsze srebrne combibary, innymi słowy zespolone sztabki srebra o wadze 1 g, które daje się bez trudu rozdzielić. Minusem kupna srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest to, iż – w przeciwieństwie do złota – jego sprzedaż oraz nabycie obciążone są 23% stawką VAT.

Siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]