Usługi branży budowlanej

Wyroby klinkierowe

Klinkier jest aktualnie jednym z najcenniejszych materiałów budowlanych. Często używają go duzi deweloperzy działający w sektorze nieruchomości, ale też jest często stosowany przy budowie niewielkich budynków. Spotykamy go w świątyniach, na parkingach, chodnikach czy też ścianach zewnętrznych domów. Dlaczego jednak cieszy się taką popularnością? Jakie dobre strony ma opisywany materiał? Czemu powinniśmy go stosować?

Jak jest produkowany klinkier?

Klinkier to materiał, który jest produkowany poprzez wypiekanie gliny w temperaturach przekraczających 1000 *C. W odróżnieniu od wielu pozostałych wyrobów ceramicznych, klinkier ma tylko wypieczoną powierzchnię, nie ma natomiast szkliwa. Do wyrobu klinkieru używa się glinek żelazistych lub magnezjowych.

Klinkier – co nam daje?

Proces wyrobu klinkieru sprawia, iż jest on wytrzymały na niekorzystne zjawiska atmosferyczne – jego nasiąkliwość nieczęsto przekracza 6%. Wyroby wykonane z klinkieru są całkowicie mrozoodporne. Oprócz tego są również odporne na uszkodzenia mechaniczne, doskonale znosząc nawet ogromne ciężary. Nie sposób nie napisać też o ciekawym wyglądzie opisywanego surowca – oferowany jest w tysiącach wersji barwnych, bez trudu wkomponujemy go do rozmaitych stylów.

W jakich miejscach jest wykorzystywany klinkier?

Klinkier, ze względu na ogromną wytrzymałość jest chętnie wykorzystywany do wytwarzania płyyt chodnikowych – coraz częściej uświadczymy się go na placach załadunkowych oraz podjazdach. Odporność na mróz typowa dla wyrobów klinkierowych powoduje natomiast, że są stosowane na elewacjach najróżniejszych obiektów.