Usługi branży budowlanej

Tarcica – do jakich celów jest wykorzystywana?

Tarcica to produkt drzewny który znajduje bardzo ważne zastosowanie zwłaszcza w budownictwie, a także w wytwarzaniu artykułów do wykończenia wnętrz. Na zakres jej użytkowania mocno wpływa to, że produkt ten znaleźć można w różnych rodzajach, które określane są przez wymiary wyrobu.

Tarcica mokra i sucha, obrzynana i nieobrzynana

Tartaki oferują swym klientom rozmaite gatunki tego wyrobu. Przede wszystkim nabyć można tarcicę suchą oraz mokrą. Tarcica sucha powstaje poprzez uprzednio przetartego za pomocą pilarek okrągłego drewna. By pozbawić ją wilgotności, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Ma to na celu nie tylko nadanie jej mniejszego stopnia wilgotności, co określa się w procentach, lecz również odpowiednich właściwości, jakie determinuje poziom wilgoci. Przy produkcji tarcicy mokrej zaś obróbka taka nie ma miejsca. Tarcicę dzieli się też na nieobrzynaną i obrzynaną. Jak nietrudno się domyślić, ten pierwszy rodzaj to tarcica poddana specjalnej obróbce mechanicznej, po zakończeniu której wszystkie jej płaszczyzny są obrobione. Tarcica nieobrzynana ma natomiast wyrównane jedynie dwie powierzchnie równoległe. Ponadto możliwe jest wytwarzanie tarcicy w rozmaitych wymiarach. Z podstawowej formy tarcicy powstają na przykład deski, belki, listwy, bale czy łaty.

Tarcica – do czego jest wykorzystywana?

Dobrej jakości tarcica, wyprodukowana z dobrego gatunkowo materiału i poddana precyzyjnej obróbce, wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie konieczne są duże walory wizualne oraz świetne parametry techniczne. Zaś tarcica prezentująca niższą jakość wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle papierniczym, a także w przemyśle budowlanym, na przykład do wytwarzania więźb dachowych oraz konstrukcji budowlanych.