Usługi branży budowlanej

Szalunki – niezbędne przy wylewaniu fundamentów

Więcej o produktach Peri

Szalunki to to forma tymczasowa, którą w przeważającej liczbie przypadków robi się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna charakteryzującego się słabszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów metalowych, ale takie działanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo dokładnie tak w inny sposób nazywane są szalunki – powoduje, że mieszanka, która jest wylewana, uzyskuje wymagany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Dzięki szalunkom można również skutecznie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zapełniony solidnie dobranym betonem. W niektórych przypadkach niezbędne jest użycie zbrojenia. Układa się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki usuwane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka solidnie zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków potrzeba na to od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonywane są między innymi w przypadku fundamentów, betonowych kolumn ogrodzeń i stropów z żelbetonu. Mają jak widać bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez ich użycia nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są również profesjonalne podpory i dźwigary. Często zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. Wówczas wyjściem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w dźwigary, mocowania i sklejkę.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]