Usługi branży budowlanej

Szalunki – gdzie się je stosuje?

Zamów szalunki Kraków na sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, określane także deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Zwykle wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtenczas są one potrzebne do tego, żeby stosownie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się również w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie przelotów na okna, drzwi i bramy. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego robi się obecnie szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je znaleźć.

Systemy szalunków

Najstarszym typem szalunków jest struktura wykonana z desek drewnianych ewentualnie mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, która po zdemontowaniu może zostać użytkowana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak pracochłonna – większość wykonawców i inwestorów stawia zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się z drewna, sklejki lub metalu, a także łączyć w sobie dwa a nawet trzy materiały. Na ogół jednak wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję spajają narożniki, łączniki, belki i głowice ze stali lub aluminium.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Firmy na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających postawić pojedynczy obiekt i brygad, które oferują inne usługi. Zakup wszelkich modułów koniecznych do wykonania szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]