Usługi branży budowlanej

Sklep z pompami próżniowymi

Pompy próżniowe to urządzenia, dzięki którym mamy możliwość wypompować gazy z pewnych układów. Chętnie używa się ich w rozmaitych dziedzinach gospodarki, zaś ich konstruktorzy stworzyli dotąd parę rodzajów, z których każdy znajduje nieco odmienne przeznaczenie. W jaki sposób dokładnie działają? W jakich miejscach najczęściej spotkamy pompy próżniowe?

Jak są zrobione pompy próżniowe

Pompy próżniowe by wypompować powietrze z zamkniętej przestrzeni generują podciśnienie. Poszczególne ssawy wyróżniają się różną mocą, którą mierzy się ilością powietrza, którą są w stanie w określonym okresie usunąć. Ważne jest też maksymalne ciśnienie, jakie mogą wygenerować.

Pompy próżniowe – jakie typy wyróżniamy?

Z uwagi na mnogość ich zastosowań, stworzono wiele typów ssaw. Najczęściej produkowane są pompy próżniowe strumieniowe, molekularne, jonowe oraz adsorpcyjne. Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszą się zaś ssawy tłokowe lub membranowe.

Wykorzystanie pomp próżniowych

Najczęstszym przykładem użycia pomp próżniowych okazują się układy chłodnicze, gdzie nie tylko stanowią jeden z kluczowych elementów ich konstrukcji, ale również stosuje się je w czasie ich konserwacji. Pompy próżniowe wykorzystuje się również w zakładach drukarskich, w sprzęcie medycznym lub wytwórstwie kompozytów. Dość często wykorzystywane są także w rolnictwie, gdzie pełną rolę istotnej części systemów do udoju. Należy też zaznaczyć, iż ssawy są ważną częścią wyposażenia centrów badawczych.