Usługi branży budowlanej

Parkingi – z jakich surowców są wykonywane?

Parkingi są zaliczane do lokalizacji, gdzie ruch pojazdów jest bardzo wzmożony. Z tego powodu materiały, z jakich zrobiona jest ich nawierzchnia, powinny być wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ czynników pogodowych. Zwykły asfalt tudzież bruk często się nie sprawdzają – na uczęszczanych parkingach nawet po jednym roku nawierzchnię będzie trzeba naprawiać. Które zatem surowce są najczęściej wykorzystywane przez drogowców? Jakie cechy musi posiadać materiał na nawierzchnię parkingu?

Parkingi z masy bitumicznej

Obecnie najczęściej wykorzystywany materiałami na powierzchnie parkingów są nowoczesne masy asfaltowe. Wiele z nich to powierzchnie, które izolują również dolne poziomy parkingu od niebezpiecznych czynników – na przykład wilgoci lub soli. Asfalty, z których buduje się parkingi, są nierzadko bezproblemowe w aplikacji – niewymagane jest bowiem ich podgrzanie. Są też znacznie bardziej niezawodne niż masy stosowane przed laty – bez problemu wytrzymają duże naciski i ciągły ruch.

Dylatacje na parkingach

Wykonując parkingi nie możemy zapominać o dylatacjach oraz ich wypełnieniu. Bezwzględnie powinno ono zagwarantować dużą wytrzymałość i oddzielić spodnie poziomy przed wilgocią, która może sączyć się przez takie szpary. Pamiętajmy o tym, że taki asfalt powinien wytrzymać duże obciążenia pionowe oraz poziome, które powodowane są ruchem aut na parkingach. Jak jednak znaleźć odpowiednią masę do wypełniania szczelin dylatacyjnych na parkingach? Egzamin zda na przykład technika Rubi-Joint.