Usługi branży budowlanej

Izolacja fundamentów domu

Fundamenty to z całą pewnością najważniejsze elementy domu. Jeśli będą uszkodzone staną się zagrożeniem dla całego domu. Szczególnym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest woda, która potrafi szybko je zniszczyć, a efekty tego są zauważalne dla każdego z mieszkańców. Chcąc temu zapobiec powinniśmy już podczas projektowania domu pamiętać o izolacji fundamentów – dzięki niej w przyszłości nie będą potrzebne kosztowne i naprawdę skomplikowane prace naprawcze. Rezultaty zawilgocenia ścian są szczególnie zauważalne na pierwszych kondygnacjach budynku. Jak wiec je rozpoznać? Które metody umożliwią ich uniknięcie?

Zadania izolacji fundamentów

Jak już nadmieniliśmy, zawilgocenie potrafi okazać się bardzo groźne dla domu. Gdy woda podniesie się do ścian, pierwszym objawem będzie odpadanie farby, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Bardzo szybko bowiem mury zajmują grzyby oraz porosty, a te mogą okazać się ogromnym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców domu. Szczególnie niebezpieczne będą dla osób z alergiami i schorzeniami systemu immunologicznego, u których czasem owocują nawet zgonem. To z tego względu tak ważne jest to, by fundamenty były właściwie zabezpieczone przed niszczycielskim działaniem wilgoci. Które techniki to umożliwiają?

Rodzaje izolacji fundamentów

Odróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – poziomą oraz w pionie. Pozioma zabezpiecza przed podciąganiem wilgoci oraz uszkadzaniem ścian. Pionowa natomiast chroni budynek przed opadami i wodą podziemną. Zależnie od rodzaju niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest głównie na obszarach, gdzie nierzadko występują podtopienia. Istotne okazuje się także to, jakie materiały będą zastosowane do izolacji fundamentów, zatem zawsze należy sięgać po produkty doświadczonych producentów.