Usługi branży budowlanej

Dźwigary – ważny element konstrukcji szalunkowych

Kliknij tutaj, aby zaopatrzyć się w dźwigary.

Szalunki to konstrukcje niezbędne na większości budów. Z ich wykorzystaniem możliwe jest nadanie odpowiedniego kształtu ścianom wylewanym z betonu oraz przygotowanie w nich przepustów na drzwi i okna. Szalunki okazują się także niezastąpione przy formowaniu sufitów – wówczas ich istotnym modułem są dźwigary. Bez ich wykorzystania nie byłoby możliwe wzniesienie jakiegokolwiek wielopiętrowego budynku. Dzięki dźwigarom sufit nie zapada się kilka chwil po wylaniu i jest w stanie stężeć. Z jakich surowców wykonuje się dźwigary? Gdzie można je zdobyć?

Z jakich materiałów wykonane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest potężnym obciążeniom, które osiągają kilkadziesiąt ton. Stąd jego kluczowym przymiotem jest wytrzymałość. W największym stopniu wpływają na nią dwa czynniki – jakość wykonania oraz rodzaj użytych do tego materiałów. Powinny one być rzetelnie wyselekcjonowane i przetestowane pod kątem wytrzymałości na spore naciski. Najodpowiedniejszym surowcem jest lite drewno takich gatunków jak olcha, topola, buk czy sosna. Ogromnie istotne jest także stosowne zaimpregnowanie dźwigarów, które ochroni je przed szkodliwym działaniem wody, klejów i innych płynnych chemikaliów stosowanych na budowie – a więc czynników, które bezpośrednio zagrażają strukturze drewna.

Dźwigary – warto kupić czy wypożyczyć?

Firmy, które regularnie zajmują się wznoszeniem piętrowych budynków posiadają swoje dźwigary. Ich zakup i magazynowanie wiąże się jednak z pewnymi kosztami. Natomiast firmy, które rzadko przyjmują zamówienia tego rodzaju, mogą ustrzec się wspomnianych przeszkód. Najlepszym wyjściem dla nich będzie skorzystanie z oferty podmiotu, który oferuje wypożyczenie dźwigarów oraz innych części szalunków.

Siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]