Hobby, rekreacja, sport Tematyka motoryzacyjna

Kask motocyklowy – poradnik kupującego

Jazda na motocyklu bez kasku co prawda dla niektórych osób może być ekscytująca, jednak jest naprawdę niebezpieczna, zaś w Polsce – także zakazana. Jak pokazują badania, co roku można by było uniknąć aż pięćdziesięciu zgonów w wyniku wypadku – jeżeli ich ofiary założyłyby kask motocyklowy. Udając się w podróż motocyklem bezwzględnie powinniśmy zatem wybrać właściwy kask. Szczęśliwie nie będzie to problematyczne, bo sklepach – zwłaszcza internetowych – znajdziemy rozmaite wersje – dostosowane do konkretnego stylu prowadzenia, pory roku oraz indywidualnych preferencji. O czym więc należy wiedzieć kupując kask motocyklowy? Jaki model będzie w danym wypadku najlepszym kupnem?

Kask motocyklowy – materiały

Kask motocyklowy, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo, musi być wykonany z odpowiednich surowców. Najczęściej wykorzystuje się obecnie materiały syntetyczne, takie jak poliwęglany. Ich wykorzystanie umożliwia otrzymanie modeli bardzo wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne, ekstremalne mrozy i promienie UV. Producenci kasków motocyklowych chętnie wykorzystują też włókna kompozytowe – karbonowe oraz szklane z żywicą. Są one droższe od tych wyprodukowanych z tworzyw sztucznych, jednak zapewniają wyższy stopień bezpieczeństwa w przypadku wypadku.

Kask motocyklowy – budowa

Oprócz materiału, istotna będzie także konstrukcja kasku motocyklowego. Do zwykłej jazdy na szosie oraz po mieście w zupełności starczy kask typu weteran, gdyż jest lekki oraz niewielki. Jednak nie zabezpiecza żuchwy, dlatego nie sprawdzi się podczas jazdy motocrossowej oraz na motocyklach wyścigowych. W podobnych przypadkach lepszym rozwiązaniem okaże się kupno kasku enduro (jeśli zamierzamy poruszać się z dala od tras) albo kasku integralnego przeznaczonego dla miłośników szybkiej jazdy po trasach asfaltowych.