Tematyka motoryzacyjna Zakupy

Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

Dalsze informacje o łańcuchach samochodowych

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak jednak typy łańcuchów samochodowych można nabyć?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich zastosowanie. Odróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach terenowych, dostawczych, ciężarowych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi, wzorem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Różne są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci używają najczęściej stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Aby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i jazdy po niezaśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]