Tematyka informatyczna

Na czym polega działanie domen internetowych?

Co to jest domena internetowa?

Domena jest nazwą, pod którą ukryta jest strona internetowa, założona przez daną firmę. Na przykład po wpisaniu tekstu „google.pl” do paska adresu przeglądarki, ukaże się strona internetowa, którą reprezentuje ta domena, w tym przypadku strona z wyszukiwarką Google.

Jak wygląda poprawna domena ?

Nazwa główna i końcówka są elementami tworzącymi domenę internetową. Nazwa główna to zazwyczaj nazwa strony wybrana przez jej twórcę, często jest to nazwa organizacji oraz firmy. Za nią występuje kropka i rozszerzenie, nazywane także końcówką. Zakładając domenę, trzeba wybrać rozszerzenie spośród już istniejących. Rozszerzenie „pl” to końcówka krajowa, używana dla witryn w języku polskim. Dla przykładu inną końcówką krajową jest „de” dla Niemiec. Występuje również rozszerzenie „com.pl”, czyli końcówka stron w języku polskim, a także rozszerzenia „com” oraz „net”, będące zakończeniami międzynarodowymi i wiele innych.

Zakup domeny jest koniecznym krokiem w czasie zakładania strony internetowej. Daje on całkowitą gwarancję, że nikt nieupoważniony nie opublikuje strony w kupionej domenie.