Technologie

Nanotechnologia w domu i przemyśle

Nanotechnologia, która kojarzy się z innowacyjnymi rozwiązaniami wykorzystywanymi w przemyśle bądź medycynie, znajduje coraz więcej zastosowań w życiu codziennym. Nanocząstki obecne są dzisiaj przykładowo w środkach czyszczących oraz impregnatach.

Nanotechnologia – ochrona przed wodą oraz zanieczyszczeniami

Nanotechnologia pozwala na wytwarzanie powłok hydrofobowych zabezpieczających w zasadzie każdą powłokę przed wodą, a także różnego typu zanieczyszczeniem. W impregnatach obecne są nanocząstki daleko mniejsze od porów materiału, co pozwala cząstkom na głębokie wniknięcie i zapewnia niezwykle skuteczną ochronę. Powłoka hydrofobowa nie tylko nie przepuszcza wody, skutkiem czego ochrania przed korozją i wykwitami wapiennymi, ale również zabezpiecza podłoże przed działaniem promieniowania UV. Jednocześnie powłoka hydrofobowa jest paroprzepuszczalna, a więc pozwala ona materiałom “oddychać”.
Powłoką hydrofobową można zabezpieczyć szyby, drewno, tekstylia, lakier samochodowy i wszelkiego rodzaju podłoża mineralne, jak kostkę brukową, elewacje budynków, beton lub fugi.

Nanotechnologia – nowoczesne preparaty czyszczące

Nanotechnologię stosuje się także w procesie produkcji preparatów czyszczących. Mikroskopijne cząsteczki zawarte w tych preparatach nadzwyczaj skutecznie oczyszczają powierzchnię, gdyż głęboko w nią wnikają. Preparaty te świetnie radzą sobie z usuwaniem nawet problematycznych zabrudzeń, jak na przykład tłustych naleciałości w piekarniku lub zacieków z kamienia. Dodatkowo w środkach czyszczących obecne są nanocząstki srebra, które uniemożliwiają rozwój roztoczy, pleśni i grzybów.
Środki czyszczące wytwarzane z zastosowaniem nanotechnologii nie zawierają substancji niebezpiecznych dla zdrowia ani nie posiadają drażniącego zapachu. Są to preparaty bezpieczne dla środowiska, mogą być zatem używane nawet na powierzchniach mających kontakt z żywnością, czyli np. na blatach kuchennych. Równie bezpieczną grupą środków czyszczących są neutralizatory zapachów przeznaczone do domu, samochodu lub elementów wyposażenia dla zwierząt – kuwet i legowisk.