Nasze porady

Porady o organizacji pracy zdalnej

Do tej pory praca zdalna istniała jako dodatek do pracy biurowej. Z reguły była pewną formą zachęty dla pracownika. Dzisiaj przez nadal utrzymujący się stan pandemii wielu z nas odesłano na tzw. home office. Ale nie każdy umie poradzić sobie z takim trybem pracy. Clue stanowi dobra organizacja. Jak zatem zaplanować sobie pracę w domu?

W związku z bieżącą sytuacją epidemiologiczną, wiele przedsiębiorstw zdecydowało się przejść na tryb pracy zdalnej. Dla części osób, które nie miały przedtem styczności z takim systemem pracy, efektywne zaplanowanie czasu wydaje się nie lada problemem, ponieważ wymaga od nich dostosowania się do paru nowych zasad.

Jak wykorzystać atuty oraz złagodzić niewygodę związane z home office?

Najpierw powinno się zorganizować sobie wygodne miejsce do pracy. Idealną opcją jest gabinet przeznaczony tylko do niej. Jednak nie w każdym domu jest to możliwe. Czasami mamy tylko minimum przestrzeni na ustawienie biurka czy stolik i to także się sprawdzi. Istotne jest natomiast to, by strefa pracy była odseparowana od strefy osobistej. Koniecznie trzeba też zadbać o oświetlenie, aby było jak najbardziej naturalne.

Jak tanio urządzić miejsce do pracy? Jeśli nie masz na wyposażeniu mieszkania ergonomicznego biurka czy fotela to polecamy rozważyć jego kupno z drugiej ręki bądź sprawdzić lokalne propozycje sprzedaży na portalach społecznościowych.

Skrupulatne planowanie trybu pracy

W czasie pracy w domu ważna jest dyscyplina oraz sumienność w wykonywaniu obowiązków. Powinniśmy działać tak samo, jak podczas pracy w biurze. W przypadku, gdy nasze godziny pracy są elastyczne, to polecamy wybrać te, w których pracujemy najskuteczniej. Trzeba mieć na uwadze, by w czasie pracy nie planować innych obowiązków. Skuteczną metodą na skupienie się na pracy jest zastosowanie techniki Pomodoro, która polega 25 minutowych etapach pracy z 5 minutową odstępem pomiędzy następnymi zadaniami oraz zablokowanie powiadomień z portali społecznościowych.

Dress code a praca zdalna

Dzień przesiedziany w szlafroku pomimo, że brzmi wygodnie, może negatywnie oddziaływać na nasze zaangażowanie. Domowy ubiór może być tak wygodny, że będzie powodować rozleniwienie. Żeby temu udaremniać warto zadbać o swój ubiór, zwłaszcza jeśli w godzinach pracy zdarzają się zebrania przez internet. Będziesz się czuć wtedy pewniej.

Podtrzymanie relacji między kolegami z pracy

W przypadku trybu pracy na home office znikają rytuały biurowe np. poranne rozmowa przy herbacie, wspólny dojazd czy wyjście podczas przerwy obiadowej. Do podtrzymania dobrych relacji ze współpracownikami warto zastosować darmowych komunikatorów np. Messenger. W razie konieczności omówienia czegoś jednocześnie z dużą grupą pracowników, lepszym rozwiązaniem będzie spotkanie online przez Zoom, Skype lub Google Meet. Gdy odczuwamy potrzebę rozmowy, nie bójmy się poruszyć z przyjaciółmi z pracy też tematów osobistych. W pracy zdalnej bardzo ważne jest utrzymanie komfortu psychicznego, zwłaszcza kiedy nieczęsto widujemy się z innymi znajomymi.