Nasze porady

Czym jest numizmatyka i numizmatyki?

Numizmatyka jest gałęzią nauk historycznych zajmujących się badaniem, zbieraniem, klasyfikacją oraz analizą monet, banknotów, medali i innych podobnych przedmiotów pieniężnych. Numizmatycy zbierający monety badają te przedmioty pod wieloma różnymi aspektami takimi jak ich wartość historyczna, artystyczna, ekonomiczna i kulturowa. Numizmatyka bada rozwój pieniądza, związki z wydarzeniami historycznymi, techniki produkcji, a także zrozumienie różnych wzorów i symboli umieszczanych na tych przedmiotach. Może być zarówno naukową dyscypliną badawczą jak i pasją kolekcjonerską.

Czym zajmuje się numizmatyka?

Numizmatyka bada monety, banknoty i inne znaki pieniężne pod ich względem historycznym, estetycznym i technicznym. Zgłębia historię, kulturę i sztukę różnych narodów oraz epok na podstawie ich środków płatniczych. Podstawowe funkcje monet to metoda płatności. Numizmatyka jest też popularnym hobby, które polega na kolekcjonowaniu monet i banknotów z całego świata. Istnieją różne kryteria kolekcjonowania np. według kraju, okresu, nominału, metalu, tematu, stanu zachowania czy po prostu własnego widzimisię. Wymaga to jednak wiedzy, cierpliwości i pasji, ale może być też bardzo satysfakcjonujące i edukacyjne. Numizmatyka historyczna pozwala nie tylko na datowanie monet, ale także innych przedmiotów. Np. gdy są elementem większego znaleziska.

A czym są numizmaty? Rzadkie monety i banknoty stanowią główne elementy numizmatyki, jednak termin „numizmaty” może odnosić się do wszelkich przedmiotów pieniężnych lub symbolicznych, które mają wartość historyczną, artystyczną, ekonomiczną lub kulturową. Ile można zarobić dzięki numizmatyce? Zarówno kilka złotych jak i miliony. Wszystko zależy od tego tego jaka jest wartość kolekcjonerska monety. Aby poznać wartość monet, należy wiedzieć jakie czynniki mają na to wpływ.

Numizmatyka dla początkujących – co warto wiedzieć?

Kolekcjonowanie numizmatów to pasjonujące hobby. Wymaga jednak dość dużej wiedzy, gdyż niejedna kolekcja monet jest po prostu sporo warta. Rozpoczęcie przygody z kolekcjonowaniem monet powinno rozpocząć się od poznania podstawowych terminów używanych w tej dziedzinie. kilka kluczowych terminów oraz informacji.

Moneta to metalowy dysk z wygrawerowanymi wzorami i symbolami, który jest środkiem wymiany i posiada określoną wartość. Mogą być one wykonane z różnych metali lub ich stopów np. złota, srebra, miedzi, niklu czy stali. Są jednym z najstarszych środków płatniczych, bo historia monety sięga aż VII wieku p.n.e.

Banknot jest papierowym dokumentem emitowanym przez instytucje finansowe. Podobnie jak moneta reprezentuje pewną wartość pieniężną, niezależną od materiału z którego jest wykonany.

Medal jest tworem podobnym do monety, ale zwykle wydawanym z okazji wydarzeń specjalnych lub symbolicznych. Może również pełnić funkcję odznaczenia lub nagrody za osiągnięcia w różnych dziedzinach. Zwykle okrągły lub owalny i wykonany z metalu. Posiada reliefowe wygrawerowane wzory lub inskrypcje na swojej powierzchni. Tak jak pieniądze posiadają awers i rewers.

Nominał: Wartość pieniężna, która jest wyrażona na monecie lub banknocie. Może być jednak używana także a innych przedmiotach, takich jak znaczki pocztowe.

Awers i rewers to strony monety, banknotu czy medalu. Na awersie zwykle umieszcza się wizerunek władcy lub innego symbolu państwowego. Rewers to strona odwrotna, zazwyczaj przedstawiająca inny wzór. Niestety, nie ma jednak reguły dla wszystkich monet, jak odróżniać awers i rewers. Np. w polskich monetach awers to „strona z orzełkiem”, a rewers to strona z oznaczeniem nominału. Słownictwo różne w wielu językach potrafi też nieraz wprowadzać zamieszanie. Stąd np. w określaniu awersu i rewersu monet euro, w języku polskim używa się nazwy „strona wspólna” dla rewersu i „strona narodowa” dla awersu.

Kruszec jest materiałem, z którego wykonana jest moneta. Mogą być to drogie metale takie jak srebro czy złoto, a także stopy (potocznie połączenia) mniej wartościowych.

Emitent to instytucja lub państwo odpowiedzialne za emisję pieniędzy. Emisja to proces produkcji i ostatecznie wprowadzenia nowych monet lub banknotów do obiegu (czyli do użytku).

Stempel to narzędzie używane do wybijania wzorów i napisów na monetach. Zdarza się, że w wyniku jakiegoś błędu podczas jego używania, powstają źle wybite monety – czyli destrukty. Zwykle ma to wpływ na wartość numizmatów i są one o wiele cenniejsze i bardziej pożądane.

Stan zachowania to ocena jak dobrze zachowana jest moneta lub banknot. Może być określony na przykład jako menniczy. Więcej na ten temat pisałam już w dedykowanym temu tematowi artykule. Im lepsza jakość tym wyższa wartość kolekcjonerska monety.

Katalog numizmatyczny jest zbiorem informacji o monetach i ich wartości. Pomaga w identyfikacji oraz określeniu wartości numizmatów. Dzięki nim wycena starych monet jest dużo prostsza. O najpopularniejszych katalogach i o tym dlaczego warto z nich korzystać, wspominałam już jakiś czas temu. Aby być na bieżąco z nowinkami można również zasubskrybować jakieś czasopismo numizmatyczne.

Kolekcjonowanie starych monet to ciekawa, forma logowania kapitału. Niektórzy traktują zbieranie monet jako formę inwestycji, ale to podejście wymaga zaawansowanej wiedzy, aby uniknąć ryzyka. Aby próbować je zminimalizować można zainteresować się monetami złotymi i srebrnymi,. Wartość danej monety wynika nie tylko z historii pieniądza czy jego rzadkości, ale też ze względu na wartość kruszcu, z którego jest wykonana. Czym zajmuje się numizmatyka i jak na niej zarobić w tym temacie, również znajduje się już na naszym blogu.

Kolekcjonowanie monet dla początkujących – jak zarabiać na numizmatyce bez większego ryzyka?

Kolekcjonowanie monet dla początkujących może wydawać się trudne, skomplikowane i niedostępne. Nie wszystkie monety, banknoty i znaki pieniężne są wartościowe – nawet jeśli są bardzo stare. Nawet monety wybite kilkaset lat temu, potrafią być bezwartościowe. Wiek danej monety może mieć znaczenie, jednak nie musi. Jak dowiedzieć się czy posiadane monety są cokolwiek warte? Duże znaczenie ma wspominany już stan zachowania monet. Im jest on lepszy tym wyższa wartość monety. Dobrze wyglądające monety zwiększają wartość kolekcji. Rzadkie monety zwykle są dużo bardziej pożądane z tego powodu, że jest ich po prostu mało. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się emitowane współcześnie monety okolicznościowe i monety kolekcjonerskie.

Jak odróżnić wartościową monetę od tej nic nie wartej? Wycena starych monet, sprawdzanie jakie są banknoty wartościowe to bardzo obszerna dziedzina. Wymaga znacznej ilości czasu poświęconego na naukach historycznych, aktualizacji tej wiedzy. Nie da się jej streścić w jednym artykule. Jednak badanie monet dla pasjonatów, to nie ślęczenie nad książkami, ale zdobywanie wiedzy z przyjemnością.

Czym są polskie monety okolicznościowe i monety kolekcjonerskie?

Zbieranie monet to nie tylko numizmatyka historyczna. Nawet obecnie można kupić monety kolekcjonerskie i okolicznościowe, które natychmiast zyskują na wartości. Wynika to z tego, że Dlatego takie monety warto kupić od razu w dniu emisji w Narodowym Banku Polskim. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, bo gdy wypada data emisji monet, często pod oddziałami pojawiają się ogromne kolejki. Jednak nic straconego, gdyż pojawiają się one jeszcze w sklepach numizmatycznych. Należy pamiętać, aby kupować je tylko w renomowanych punktach sprzedaży takich jak np. sklep internetowy numizmatyki.pl

Polskie monety okolicznościowe są stosunkowo niedrogie i dość dobrze dostępne w naszym kraju. Raczej nie zarobimy na nich tysięcy złotych, jednak również i nie stracimy. Z tego powodu takie polskie zbiory monet są dobrym wyborem dla osób, które chcą nauczyć się obcować z omawianą dziedziną.

Polskie monety kolekcjonerskie są już droższe, można też więc więcej na nich zarobić. Zwykle są zrobione z kruszców takich jak srebro czy złoto, dlatego ich wartość wynika również z aktualnej ceny tych metali. Np. monety zwiększają wartość gdy w górę idzie cena srebra. Aby poznać wartość monet wynikającą z tego powodu, należy sprawdzić aktualne kursy.

Kolekcjonerstwo monet to niesamowita pasja. Wartość monet wynika z bardzo wielu czynników, co czyni kolekcjonowanie numizmatów wciągającym zajęciem. Kolekcjonowanie starych monet może być ponadto świetną inwestycją. To, które monety warto kupować to efekt tego hobby, które może również być bardzo intratne. To które monety warto mieć w kolekcji wynika również z naszych osobistych preferencji. Można zbierać je ze względu na datowanie monet, państwo z którego pochodzą, serię czy tematykę.

Źródło tekstu: https://numizmatyki.pl/blog/aktualnosci/czym-jest-numizmatyka-i-numizmatyki