Kuchnia i gotowanie

Jakie pieczywo powinno się kupować?

pieczywo Kraków

Pieczywo to podstawa jadłospisu człowieka w naszej tradycji. Produkowane jest z soli, mąki, wody, mleka, środków spulchniających (najczęściej zakwasu chlebowego lub drożdży) i wszelakich dodatków wzbogacających smak wypieków, jak przykładowo: słonecznik, mak lub sezam.

Dlaczego należy jeść regularnie pieczywo?

Pieczywo jest jedzeniem niezwykle bogatym w mnóstwo różnorodnych składników odżywczych i energetycznych, niezbędnych do właściwego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W jego skład wchodzą przede wszystkim białka, aminokwasy i węglowodany. Równocześnie należy wspomnieć o błonniku oraz szerokiej gamie witamin, których najwięcej zawiera pełnoziarnisty, ciemny chleb.

Pieczywo w Krakowie

Najlepiej kupować pieczywo w piekarniach tradycyjnych. Tylko wtedy ma się gwarancję, że spożywane wypieki długo zachowają świeżość.
Z wyśmienitych wypieków i niesamowitej dbałości o klienta słyną przede wszystkim piekarnie krakowskie, cieszące się wielkim zaufaniem kupujących. Sprzedawany w nich chleb wytwarzany jest z pasją, jedynie według sprawdzonych przepisów, co stanowi gwarancję wysokiej jakości użytych składników i wyśmienitego smaku.

Siedziba:
Piekarnia Pochopień
ul. Kochanowskiego 22
31-127 Kraków

Tel.: 12 633 75 02
E-mail: [email protected]