Hobby, rekreacja, sport

Łyżwy – sport dla amatorów i profesjonalistów

Wśród rozrywek zimowych, jedną z najchętniej wybieranych okazuje się łyżwiarstwo. Jest to sport, który pociąga pasjonatów niezależnie od wieku – dużych i dzieci. Na lodowej tafli można więc odszukać zarówno osoby starsze z kilkulatkami, jak i licealistów – sport bowiem nie uznaje barier wiekowych. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, iż jazda na łyżwach nie zawęża się tylko do jednego typu – dzieli się na jazdę figurową, łyżwiarstwo szybkie, hokej… Poza tym to, który model łyżew trzeba użyć, aby uprawiać łyżwiarstwo, zależne będzie jeszcze od osobistych preferencji sportowca, jego kondycji oraz tego, czy mamy do czynienia z zawodowym łyżwiarzem czy też hobbystą.

Które zatem łyżwy będą właściwe?

Drogą do sukcesu jeżdżącego na łyżwach jest dobór pasujących łyżew. Każdy, kto uprawia ten sport zimowy jest świadomy, że nie można pójść na dowolny konkurs lub pokaz w łyżwach, w jakich się nigdy jeszcze nie ćwiczyło. Mechanizm jest bardzo zbieżny do noszenia nieużywanych butów w czasie wesela czy podobnych imprez, na których się tańczy. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że nogi będą otarte, w wyniku czego zawodnik – czyli w tym wypadku łyżwiarz – nie będzie w stanie przystąpić do kolejnych konkursów czy występów. Łyżwy powinno się także właściwie dostosować do typu sportu – mamy wszak w sprzedaży zwyczajne figurówki, a więc miękkie łyżwy skórzane o atrakcyjnym wyglądzie, które umożliwiają wykonywanie akrobacji na lodzie, łyżwy saneczkowe, ułatwiające osiąganie dużych prędkości, a także łyżwy hokejowe, które precyzyjnie usztywniają staw skokowy i zabezpieczają stopę przez kontuzjami.

Jak dbać o łyżwy?

Żeby łyżwy posłużyły sportowcowi przez długi okres czasu, powinny być odpowiednio zabezpieczane. Przede wszystkim, należy je systematycznie ostrzyć i zabezpieczać je w sposób, który uchroni przed korozją. Nie powinno się zatem trzymać łyżew w mokrym miejscu, ponieważ mogłoby to spowodować, iż nie będą się nadawały do użytku w następnym sezonie.