Dbanie o zdrowie

Żylaki nie muszą być problemem

Żylaki zaliczane są do najpopularniejszych schorzeń, ale mimo tego potrafią okazać się bardzo bolesne. Określa się tak zmiany w żyłach, w wyniku których te rosną i są widoczne. Co ważne, żylaki są kłopotem nie tylko kosmetycznym – nieleczone są w stanie bowiem generować powikłania, zaś ich powstawanie niedobrze rzutuje na stan psychiczny pacjenta. Zazwyczaj pojawiają się na nogach, ale mogą pojawić się także w gardle lub odbytnicy – wtedy mówimy o hemoroidach. Warto też wspomnieć, iż żylaki niekiedy są symptomem groźnych schorzeń. Jak więc zwalczyć żylaki? Czemu się tworzą?

Żylaki – czemu się tworzą?

Żylaki pojawiają się przede wszystkim u kobiet. Mogą być skutkiem połogu i sporego obciążenia, a poza tym występują także wskutek regularnego stania. Dlatego zagrożeni nimi są pacjenci pracujący w takich zawodach jak fryzjerstwo, handel oraz chirurdzy. Powodem powstawania żylaków potrafi być również noszenie obcisłych rajstop czy siedzenie. Ryzyko ich wystąpienia łatwo ograniczyć często maszerując i gimnastykując się.

Jak zwalczyć żylaki?

W przypadku żylaków niezwykle istotne jest bezzwłoczne rozpoczęcie terapii. Nie należy działać samodzielnie – lepiej zrobimy, udając się do sprawdzonego lekarza naczyniowego. Najprawdopodobniej zastosuje on którąś z innowacyjnych technik – między innymi termoablację wewnątrznaczyniową, polegającą na włożeniu do światła żyły igły oraz stymulacji jej prądem lub falami ultradźwiękowymi.