Dbanie o zdrowie

Symptomy chorób układu moczowego – kiedy czas na wizytę u urologa?

Więcej na temat urologa w Krakowie na https://www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

U szeregu pacjentów spotkanie z urologiem wywołuje zakłopotanie. Schorzenia, jakie bada urologia, uważane są jako niezwykle intymne, co sprawia, że osoby, które odnotowały u siebie niepokojące oznaki choroby, w wielu przypadkach opóźniają o kilka tygodni badanie u lekarza specjalisty. Niestety może to rodzić groźne konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Masz problemy z nietrzymaniem moczu? Zapisz się do urologa!

Urologia zajmuje się identyfikacją oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne między innymi za produkcję i degradację hormonów czy wydalanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu białek. O problemach z układem moczowym może alarmować sporo różnych objawów, które niejednokrotnie są lekceważone przez chorych w nadziei, że same ustąpią. Na jakie wobec tego oznaki powinno się zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako przesłankę do natychmiastowego zapisania się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza jakiekolwiek zmiany powiązane z moczem, czyli jego ciemniejsze zabarwienie, spienienie bądź obecność w nim krwi albo ropy, ale również nieregularny strumień moczu, ból bądź pieczenie przy jego oddawaniu, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy są także mniej oczywiste, przykładowo nadciśnienie tętnicze, ból podbrzusza bądź pleców i spuchnięcie stóp. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, dlatego mężczyźni powinni zgłosić się do niego kiedy doświadczają problemów związanych ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie), utrzymaniem erekcji czy kiedy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu lub jądrach. Wypada także zaznaczyć, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

Cystoskopia, leczenie torbieli nerek i złożone zabiegi – codzienność pracy urologa – cystoskopia, leczenie torbieli nerek i złożone zabiegi

Pacjenci przeważnie przychodzą do gabinetu lekarza urologii w celu uzyskania porady odnośnie wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu) oraz leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek czy też stulejki. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają również mnóstwo skomplikowanych zabiegów, jak m.in. laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, plastyka miedniczek nerkowych i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty.

Siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]