Dbanie o zdrowie

Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o leczeniu stożka rogówki, odnajdziesz na voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.

Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to dolegliwość, która niezmiernie ogranicza codzienną aktywność – obniża jakość widzenia oraz może powodować inne schorzenia oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych lekarze potrafią na szczęście poradzić sobie z tym problemem. Jak więc winno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Stożek rogówki daje o sobie znać już w trzydziestym roku życia

Rogówka to przezroczysty element oka, który silnie ogniskuje promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i ma dużo receptorów bólu, niemniej jednak jest słabo ukrwiona. Około trzeciego dziesięciolecia życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w centralnej części. Jest to następstwem nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie ulega oddziaływaniu rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność oraz miopię, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się także na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się też podwójne widzenie. Choroba ta często współistnieje z pozostałymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Szczęśliwie obecnie osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie dolegliwość jest prostowana za pomocą szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jednak nieodzowne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – efektywne procedury

Korektę stożka rogówki prowadzi się za pośrednictwem różnorodnych zabiegów medycznych. Aktualnie najbardziej efektywnym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Świetne efekty zapewniają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na korygowanie krótkowzroczności lub astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie usunie wadę wzroku.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]