Dbanie o zdrowie

Psycholog

Współcześnie ludzie bombardowani są niewyobrażalną ilością informacji. Internet, telewizja kreuje naszą rzeczywistość. Żyjemy w pośpiechu. To wszystko w połączeniu ze stresem może doprowadzić do zmęczenia psychicznego. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wizyta u psychologa. Zadaniem psychologa jest z jednej strony zwalczenie dotychczasowych dolegliwości, ale również wzmocnienie psychiki pacjenta, by mógł sprostać problemom w przyszłości. Wizyta taka polega zwykle na swobodnej rozmowie. Psycholog nie powinien oceniać poczynań swojego rozmówcy. Profesjonalny psycholog to jednocześnie lekarz i dobry słuchacz.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa?

Dlaczego obawiamy się pierwszej wizyty u psychologa? Otóż znana sytuacja jest spostrzegana jako pewna, nowa wiążę się z wątpliwościami. Można wymienić kilka przyczyn lęku przed bezpośrednim spotkaniem z psychologiem. A mianowicie:

  • lęk przed byciem ocenianym – pacjent wizualizuje sobie terapeutę jako osobę o ogromnej przenikliwości, więc perspektywa wyrażenia swoich zachowań staje się wręcz zatrważająca
  • lęk przed nastawieniem otoczenia wobec decyzji skorzystania z pomocy psychologa –
    społeczeństwo jest sceptycznie nastawione do ludzi udających się do psychologa
  • brak wiary w to, że ktokolwiek jest w stanie pomóc – pacjent jest przekonany o beznadziejności swojego położenia

.