starczowzroczność, leczenie presbiopii
Dbanie o zdrowie

Przyczyny i metody leczenia starczowzroczności

Starczowzroczność, czyli presbiopia, to jeden z naturalnych procesów związanych bezpośrednio ze zbliżaniem się do wieku starczego. Jej przejawem jest pogorszenie widzenia w bliży, co praktycznie ogranicza możliwość użycia laptopa czy telefonu komórkowego, czytania gazet, pisania oraz podejmowania wielu codziennych aktywności. Starczowzroczność jest rezultatem osłabienia zdolności oka do akomodacji albo jej kompletnej straty. Metodą na rozwiązanie tego problemu może być zakładanie okularów, jednakże rodzi to trudności. Soczewki do bliży zakłócają widzenie dali, okulary progresywne bywają w większości wypadków drogie, zaś modele dwuogniskowe nie zawsze są komfortowe. Lepszym wyjściem może być wobec tego pozbycie się starczowzroczności dzięki zabiegowi.

Korekcja starczowzroczności. Dlaczego jest potrzebna?

Jak już napomknęliśmy, leczenie presbiopii umożliwia ustrzeżenie się licznych komplikacji przy podejmowaniu się koniecznych, najłatwiejszych aktywności. Jednostki cierpiące na to schorzenie (trzeba zaakcentować, iż nierzadko pierwsze objawy starczowzroczności manifestują się niedługo czterdziestce) mają trudności z pisaniem czy korzystaniem z komputera, a także podróżami komunikacją publiczną (kłopoty z korzystaniem z rozkładów jazdy) czy robieniem zakupów (w gruncie rzeczy uniemożliwia odczytanie opisu artykułu). Dodatkowo, odwrotnie do krótkowzroczności, presbiopia nie jest rekompensowana przez zdolność dokładniejszego widzenia w dali, a używanie okularów bywa dla chorego niewygodne. Należy też pamiętać, że wada ta się nieprzerwanie zwiększa, a każde następujące 2 lata lata skutkują na ogół osłabieniem widzenia o mniej więcej 0,25 dioptrii.

Leczenie presbiopii – jakie techniki są możliwe?

Oprócz korekcji przy użyciu szkieł korekcyjnych, rekomendowane jest również leczenie starczowzroczności z zastosowaniem wiązki lasera. Zapewniają one trwałe efekty i wykluczają konieczność zakładania okularów. Techniki jak przykładowo PRESBYMAX® są także rozwiązaniem, żeby podczas pojedynczego zabiegu zupełnie wyeliminować wadę w obu oczach.

Siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]