Dbanie o zdrowie

Leczenie nerwicy

Medycyna określa nerwicę jako ogół psychogennych nieprawidłowości emocjonalnych, zakłóceń procesów psychicznych i patologicznych form zachowania uzewnętrzniających się jednocześnie i połączonych ze sobą równocześnie u których podłoża leży stres i lęk.

Nerwica – leczenie farmakologiczne

Najskuteczniejszą formą leczenia zaburzeń nerwicowych jest połączenie kuracji medykamentami z psychoterapią. W leczeniu nerwicy wykorzystuje się przeważnie leki o działaniu przeciwlękowym oraz przeciwdepresyjnym zorientowane na różne jej symptomy. Leczenie nerwicy ma charakter przewlekły, a środki przeciw depresyjne mogą trwale uzależniać i wpływać na ogólny stan zdrowia fizycznego chorego.

Psychoterapia przy leczeniu nerwicy

Metody psychoterapeutyczne są tak samo ważne, a, w wielu przypadkach nawet bardziej istotne niż leczenie farmakologiczne. Psychoterapia w leczeniu nerwicy pozwala na uzyskanie wiedzy o pochodzeniu wielu objawów. Do najczęściej zalecanych technik psychoterapeutycznych zalicza się terapię poznawczą, terapię poznawczo-behawioralną i interpersonalną jak również psychoanalizę.

Inne techniki wspierające w leczeniu nerwicy

Technik wspomagających leczenie nerwicy jest wiele – należą do nich: medytacje, ćwiczenia fizyczne, grupy wsparcia, konsultacje z telefonem zaufania, ale przede wszystkim indywidualna inicjatywa chorego ma kluczowe znaczenie dla efektów terapii.

Równie istotną rolę w patogenezie nerwicy może odgrywać brak wysiłku fizycznego. Zwraca się uwagę na pozytywną rolę ćwiczeń relaksujących i systematycznych ćwiczeń fizycznych, co sprzyja rozładowywaniu napięcia i odreagowywaniu stresu. Urozmaicenie diety także podnosi efektywność procesu leczenia nerwicy. Korzystne jest także stosowanie ziół, łagodzących objawy nerwicowe.

Do innych sposobów leczenia głównie bardzo poważnych, powikłanych nerwic należą elektrowstrząsy. Ta budząca wątpliwości technika stosowana kiedyś głównie w zamkniętych ośrodkach psychiatrycznych obecnie jest uznana za bezpieczną.