Dbanie o zdrowie

Jak nie bać się wizyty u stomatologa

Stomatolog jest lekarzem, do którego nie udajemy się zbyt chętnie. Gros osób oczekujących pod gabinetem jest przerażona na myśl o bólu związanym z wierceniem, leczeniem kanałowym, ekstrakcją zębów czy eliminowaniem kamienia nazębnego. Żeby ustrzec się nieprzyjemnych czynności u lekarza, należy przecież tylko regularnie dbać o czystość dziąseł.

Jakimi cechami winien odznaczać się stomatolog?

Pamiętajmy, że stomatolog to specjalizacja, która funkcjonuje od zamierzchłych czasów, kiedy to zaczęto wykonywać prymitywne usuwanie zębów. Obecnie stomatolodzy mają wyraźnie nowocześniejsze zabiegi lecznicze, które pozwalają nam uciec od przenikliwego bólu i chwalić się nieskazitelnym uśmiechem. Stomatolog musi zdać profesjonalne kursy, jak również powinien charakteryzować się umiejętnością wysłuchania pacjenta, ażeby profesjonalnie przeprowadzać zabiegi lecznicze. Z pewnością niewielka część osób nadaje się do wykonywania tego nad wyraz wymagającego zawodu.

W jaki sposób zapobiec licznym wizytom u stomatologa?

Stomatolog nie będzie wywoływał w nas strachu, jeśli zaczniemy wykonywać codzienne czynności pielęgnacyjne jamy ustnej. Starajmy się myć zęby po wszystkich spożywanych produktach, przynajmniej 3 razy w ciągu dnia. Używajmy dostosowanych do naszych dziąseł akcesoriów stomatologicznych. Warto wypróbować szczoteczkę zasilaną na baterie, gdyż skuteczniej eliminuje szkodliwe minerały niż te mechaniczne. Posiadajmy w łazience zestaw wykałaczek stomatologicznych i płukanek do pielęgnacji przestrzeni międzyzębnej. Nie bagatelizujmy zalecenia, żeby już od okresu przedszkolnego uczyć pociechy regularnej profilaktyki – wówczas unikną problemów z zębami i nie będą obawiały się udać do stomatologa. Przygodę ze szczoteczką trzeba rozpocząć jak najwcześniej. Należy również zarejestrować przedszkolaka do stomatologa, żeby przyzwyczaił się do wizyt. Inicjalna wizyta w gabinecie dentystycznym powinna opierać się tylko na pogadance z lekarzem. Stomatolog winien zademonstrować przedszkolakowi fotel oraz aparaty dentystyczne.