Dbanie o zdrowie

Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym tematem. Dziś zaś, wykorzystując innowacyjne narzędzia i – co najważniejsze – efektywne leki przeciwbólowe, stomatolodzy mogą zagwarantować pacjentom, iż zabiegi okażą się całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne za każdym razem, jeśli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, dzięki którym lekarz może dostać się do głęboko położonych partii zęba. Warto jednak pamiętać, że w leczeniu kanałowym używa się także innych, nierzadko bardzo złożonych technicznie sprzętów. Których?

Endodoncja mikroskopowa – akcesoria

Oprócz sprzętów ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu w zasięgu wzroku dentysty, minimalizując prawie całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie także sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji umożliwiają specjalistyczne urządzenia elektroniczne – endometry. Oprócz tego stomatolodzy wykorzystują też specjalne narzędzia, które umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie zabiegu i poprawienie komfortu leczonego.

Leczenie kanałowe a kasa chorych

Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, iż nie zawsze będzie ono fundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom poniżej 18 roku życia. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest natomiast pełnopłatne. Jeżeli będzie ono niezbędne, powinniśmy udać się do dentysty dysponującego nowoczesnymi narzędziami i wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni pacjenci mówią w sieci.