Dbanie o zdrowie

Badanie ERCP

ERCP jest techniką, która umożliwia poznanie stanu jelit, trzustki i żołądka. Chociaż chorym może wydawać się bolesna, jej zastosowanie pozwala zdiagnozować wiele schorzeń w pierwszym stadium rozwoju i, tym samym, wprowadzić efektywne leczenie. Na czym konkretnie polega ERCP? W jakich przypadkach powinno być przeprowadzone? Z czym wiąże się dla pacjenta?

Badanie ERCP

ERCP polega na wsunięciu do gardła pacjenta kabla z aparaturą umożliwiającą wykonanie badania łączącego w sobie zalety endoskopii oraz rentgena. Ze względu na możliwe odruchy wymiotne, niezbędne jest też znieczulenie gardła.

Kiedy medyk przeprowadzi ERCP?

Lekarze zwykle przeprowadzają ERCP pacjentom, którym doskwierają bóle brzucha albo szybkie schudnięcie. ERCP pomaga również potwierdzić wyniki innych wiwisekcji krwi lub kału – szczególnie, kiedy podejrzewa się choroby woreczka żółciowego, dwunastnicy lub pozostałych elementów układu pokarmowego.

ERCP – jak musi przygotować się pacjent przed badaniem?

Zanim wykona się ERCP niezbędna jest absolutna głodówka trwająca minimum osiem godzin. Pacjenci, których czeka opisywany zabieg nie mogą również zażywać leków sprzyjających zmniejszeniu krzepliwości krwi. Lekarz wykonujący badanie musi wiedzieć o naszych alergiach i przewlekłych chorobach.

Co czeka nas po ERCP?

Pacjent po ERCP musi pozostać w lecznicy około 120 minut – tyle bowiem działają leki przeciwbólowe. Niecały tydzień po zabiegu być może będzie również odczuwać dyskomfort w przełyku. Mniej często pojawiają się natomiast powikłania, z których najbardziej pospolite jest zapalenie trzustki.