Dbanie o zdrowie

Badania kierowców

więcej o badaniach kierowców

Zawodowi szoferzy zanim rozpoczną działalność zarobkową zobowiązani są odbyć odpowiednie badania psychomotoryczne. Jest to szczególnie ważne, kiedy ich praca wiąże się z przewozem osób oraz materiałów określanych jako szkodliwe dla środowiska. Badania kierowców są obligatoryjne dla posiadaczy uprawnień kategorii C, D oraz E. Jak opisywane testy wyglądają? Jak się do nich przygotować?

Badania kierowców – wywiad

Wstęp do badania kierowców opiera się na przeprowadzeniu rozmowy z kandydatem. Specjalista może tą metodą stwierdzić, jak mocno zmęczony jest badany i w jakim jest nastroju. Na tym etapie specjalista instruuje także kierowcę o tym, jak będą przebiegały badania – w ten sposób ogranicza się poziom zdenerwowania.

Badania kierowców – formularz

W drugiej kolejności kandydat powinien uzupełnić podany mu kwestionariusz. Znajdzie w nim zadania, za pośrednictwem których specjalista stwierdzi, jak dobrze radzi sobie ze stresem i jak reaguje na niespodziewane trudności. Badanie pozwala również określić, na jakim poziomie są umiejętności interpersonalne kandydata – a to przecież ma ogromny wpływ na jego zachowanie na szosie.

Badania kierowców – przyrządy

Końcową częścią badania kierowców są testy wykonywane na specjalistycznych przyrządach. Wykorzystuje się je w celu sprawdzenia refleksu kierowcy i adekwatności reakcji na problemy, które mogą przydarzyć się w ruchu. Wśród przyrządów używanych podczas testów, wymienić musimy w szczególności miernik czasu reakcji, a także aparat Piórkowskiego.

Siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]