Branża prawnicza

Kontrola podatkowa. Co robić?

Kontrola podatkowa może być zarządzona w różnych firmach. Rzecz jasna jej rozpoczęcie nie oznacza, że Urząd Skarbowy na pewno zarządzi dla nas sankcje, lecz zawsze istnieje pewne ryzyko, iż wysunie zarzuty, które w naszej opinii będą bezpodstawne. Celem kontroli podatkowej jest wykazanie, czy przedsiębiorstwo właściwie reguluje swoje zobowiązania podatkowe. Jeżeli jej wynik okaże się negatywny, będzie to oznaczało, że inspektorzy nie doszukali się najmniejszych nieprawidłowości. Wynik pozytywny jednak będzie powodem sporych kłopotów, bo znaczy on, że Urząd Skarbowy doszukał się błędów w opłacaniu danin. Jak więc łatwo przebrnąć przez kontrolę podatkową?

Kontrola podatkowa – jak przebiega?

W teorii przeprowadzającym w czasie kontroli podatkowej jest wysoki, uprawniony do tego urząd – na przykład wójt czy prezydent miasta tudzież naczelnik miejscowego oddziału fiskusa. W rzeczywistości kontrola podatkowa organizowana jest przez oddelegowanych do tego urzędników, którzy muszą pracować co najmniej w dwójkę. Jak już nadmieniliśmy, kiedy trafią na nawet najmniejsze błędy podatkowe, jej wynik okaże się pozytywny, co dla nas będzie wiązało się z poważnymi czasem karami pieniężnymi. Warto zatem wiedzieć, jak ich uniknąć.

Kontrola podatkowa – gdzie się zwrócić?

Niezbędne będą do tego specjalistyczne umiejętności oraz szeroka wiedza z dziedziny prawa podatkowego. Z tego względu jeśli w danej firmie zarządzona zostanie kontrola podatkowa, zaś dla nas ważne będzie, aby uniknąć ewentualnych kar, dobrze uda się do sprawdzonego doradcy podatkowego. Czemu? Jego umiejętności okażą się niezbędne, by przygotować skuteczne dokumenty kasacyjne do fiskusa oraz wskazać argumenty, które być może pozwolą na uniknięcie wspomnianych kar, zaś on sam zagwarantuje przedsiębiorstwu pełne pełnomocnictwo w korespondencja z urzędem.