Branża ciepłownicza

Sklep z centralami wentylacyjnymi

Centrala wentylacyjna to główna część wszystkich tego rodzaju systemów. Ich wielkość może być naprawdę różna – od kompaktowych maszyn aż do kilkumetrowych sprzętów – te drugie zdolne są do pracy w największych obiektach, jednak zasady ich działania w każdym wypadku są takie same.

Jak działa centrala wentylacyjna?

Centrala wentylacyjna służy do przygotowania medium, które potem będzie wpuszczone wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia. W jej wnętrzu powietrze jest studzone, zraszane, osuszane i ocieplane – jest to uzależnione od potrzeb użytkowników systemu.

Co może centrala wentylacyjna?

Zimą centrala wentylacyjna zazwyczaj ogrzewa powietrze zaciągane z zewnątrz – w ten sposób, by temperatura we wnętrzu budynku oscylowała wokół 25 stopni Celsjusza. Podczas upałów natomiast pożądane staje się ochładzanie medium do oczekiwanej wartości.

Zmniejszanie zawartości wilgoci w centrali wentylacyjnej

Zmniejszenie poziomu wilgoci w medium może odbywać się na dwa sposoby – poprzez skraplanie lub zatrzymywanie wody w w wymiennikach z absorbującego surowca, wilgoć zaś jest potem wydalana poza instalację.

Centrala wentylacyjna nawilża powietrze

Powietrze może zostać nawilżone z użyciem pary lub wilgotnych wkładów. W czasie tej czynności w powietrzu czasem rozwijają się bakterie – z tego powodu przed wtłoczeniem do pomieszczenia powinno być oczyszczone lampami ultrafioletowym.