Branża ciepłownicza

Klimatyzacja precyzyjna

Gdy na zewnątrz robi się zbyt ciepło, na pewno każdy tęskni za odrobiną chłodu. Jak się jednak okazuje, ochłodzenie pomieszczeń nie jest trudne – wystarczy jedynie odpowiednio dobrana klimatyzacja. Jeśli nie wiecie jeszcze, jaki klimatyzator kupić, przeczytajcie krótki poradnik.

Jaką moc musi wykazywać klimatyzacja?

Moc klimatyzatora musi być uzależniona od wielkości klimatyzowanego pokoju. Zazwyczaj przyjmuje się, że do pomieszczenia o metrażu do 10 metrów kwadratowych oraz przeciętnej wysokości, należy zaopatrzyć się w urządzenie o mocy trzech i pół kilowata. Powinniśmy jednak zaznaczyć, że są to wartości jedynie orientacyjne, a do dokładnej oceny potrzebujemy także innych cech.

Który rodzaj klimatyzacji wybrać?

U dystrybutorów znajdziemy głównie dwa rodzaje klimatyzatorów – przenośne i splity. Największą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest cena oraz możliwość używania ich tam, gdzie potrzebujemy. Jeśli chodzi o efektywność, lepiej wypada jednak klimatyzacja stacjonarna – lepiej obniża temperaturę,a przy tym generuje mniej hałasu.

Najlepsze miejsca na montaż klimatyzacji

Klimatyzatory mobilne muszą być zakładane na zewnątrz budynków, a wytwarzane dzięki nim zimno należy przetransportować do pomieszczenia korzystając odpowiedniego przewodu. Klimatyzacja split może natomiast być montowana w środku mieszkania, ale specjaliści stawiają na zakładanie klimatyzatorów typu split również na zewnątrz.