Branża ciepłownicza

Jak działa ogrzewanie podczerwienią?

Tradycyjne instalacje CO mają wiele wad. Są niezbyt efektywne, a aranżację pomieszczeń niszczą często kaloryfery. Nic więc zaskakującego, iż w sklepach dostępne są coraz lepsze instalacje, które mają być wyjściem z tych kłopotów. Jednym z nich jest między innymi ogrzewanie podczerwienią, które zdobywa ostatnio niemałe zainteresowanie. Czym się cechują? Czemu warto założyć taki system? Na jakie koszty powinni przygotować się jego właściciele?

Ogrzewanie podczerwienią – jak działa?

Ogrzewanie podczerwienią, jak łatwo się domyślić, emituje fale podczerwone. Jest ono niewidoczne dla naszych oczu oraz całkowicie bezpieczne. Energię odbierają następnie osoby znajdujące we wnętrzu i elementy wyposażenia, a później oddają na zewnątrz, a tego efektem będzie podwyższenie ciepłoty. Promiennik do ogrzewania podczerwienią konstrukcją przywodzi na myśl więc tradycyjną żarówkę – z tym, że generuje znacznie wyższą moc.

Ogrzewanie podczerwienią – plusy?

Dla entuzjastów estetycznych pomysłów zaletą okaże się na pewno fakt, że ogrzewanie podczerwienią nie stosuje brzydkich kaloryferów. Panele prezentują się zaś dużo lepiej i można pokryć je dowolną tapetą. Ogrzewanie podczerwienią to również doskonałe wyjście dla osób uczulonych – nie wzbija kurzu, a razem z nim niebezpiecznych dla nich drobnoustrojów. Warto również zaznaczyć, iż takie ogrzewanie umożliwia zmniejszenie kosztów.