Bezpieczeństwo

Oświetlenie awaryjne zapewni bezpieczeństwo

Podczas pożaru zwykle uszkodzeniu ulega sieć elektryczna – a właśnie szczególnie w takich przypadkach jest niezbędna. Bez oświetlenia awaryjnego ewakuacja ludzi z budynku może więc spowodować niemałe problemy, a zwłaszcza jeśli drogi ewakuacyjne prowadzą korytarzami bez okien. Dlatego tak istotne okazuje się to, żeby wszystkie budynki publiczne posiadały oświetlenie awaryjne. Jest to zresztą wymagane przez przepisy przeciwpożarowe, zaś jego nieobecność może spowodować trudności z odbiorem budynku. W jakich miejscach konkretnie powinno się znaleźć oświetlenie awaryjne? Jakiego rodzaju wyroby zaliczane są do tej kategorii?

Rodzaje oświetlenia awaryjnego

Najważniejszym elementem oświetlenia awaryjnego są, jak nietrudno się domyślić, lampy. Nie zapominajmy jednak, że powinny one być dostosowane do obiektu, gdzie są używane – oświetlenie awaryjne dla korytarzy ewakuacyjnych jest nieco inne niż te montowane w półotwartych strefach. Ustawy wymagają też użycia odpowiednich, świecących tablic, zawiadamiających o planie ewakuacji. Zarówno pierwsze, jak i drugie powinny posiadać akumulator działający bez dostępu do linii elektrycznej.

Oświetlenie awaryjne – w jakich obiektach powinno się znaleźć?

Ustawa nie wymaga, żeby oświetlenie awaryjne zostało założone w zwykłych mieszkaniach. Jego użycie jest natomiast niezbędne we wszelkiego typu obiektach użyteczności publicznych. Musi działać między innymi w przedsiębiorstwach, urzędach czy szpitalach. Ustawa poza tym wymusza, aby oświetlenie awaryjne spełniało obowiązujące normy.